При цветању је веома декоративна и украсна, па је некада гајена као орнаментална у зеленим засадима, а данас је неизоставан део парковских биљних фондова
Уколико вам је запала за око интензивно жута боја цветова на жбуновима поред којих сте пролазили, реч је о врсти која носи латински назив Форсyтхиа еуропаеа, чије само име говори да је пореклом са простора Европе. Припада фамилији Олеацеае у оквиру које се налази и маслина као врста.
Сваког пролећа након прецветавања орежите њене гране на 2/3 почетне дужине, уклоните сасушене делове и уживајте у богатству дивних цветова наредног пролећа.
Висине до 3 метра, са усправним гранама, лишћем светлозеленим, јајастим или издужено јајастим дужине од 5 до 8 цм, ова биљна врста припада групи терцијарних реликата и ендемит је Балканског полуострва па је често називају и балканска форситија. Природна станишта форситије се налазе на северу Албаније, у подручју Црног и Белог Дрима и на простору Метохије. На местима где расте јавља се као заштита терена у жбунастој форми или као шибљаци.
Пхото: Унспласх
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: ГРАД КОЈЕГ ВИШЕ НЕМА : Жрнов - једна од највећих мистерија Србије (ФОТО)
Уколико желите да ова биљка привлачи вашу пажњу као и погледе знатижељних, садите је појединачно на добро осунчаним местима, уз умерено заливање. Правилним резањем могу се формирати и лепе живе ограде, уколико фоситију садите као такву. Често се ова врста може видети и дуж ауто-путева због неспостојања посебних захтева за негу, а познато је и да одлично подноси екстремне температуре, па тако врло успешно може опстати и на - 30 степени Целзијуса. За размножавање форситије најбоље је да правите резнице у касно пролеће или крајем лета, скраћивањем прецветалих грана на дужину од 15 цм и побадањем направљених резница у мешавину хумуса и песка. Резнице редовно заливајте. Поред резница можете је разможити и из семена или полагањем грана на земљу.
Форситија најбоље успева на серпентинитима, а обзиром да је ксеротермна врста, односно сувих станишта, није захтевна за неговање јер добро подноси сушу и изложеност јаким сунчевим зрацима.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Место где се КУПАЈУ ВИЛЕ И ВЕЧНО ВЕЗУЈУ ЗАЉУБЉЕНЕ: На овом месту ствара се један од НАЈВЕЋИХ ВОДОПАДА у Србији(ФОТО)
Балканска фоситија је законом заштићена као природна реткост. Стручњаци Ботаничке баште “Јевремовац” у Београду су успешно расадили ову врсту на неколико локација и тиме омогућили да се ова врста сачува, а истовремено и гаји ван својих природних станишта. Године 1899, у Лондону, у Краљевској ботаничкој башти форситија је први пут уведена у културу. Данас је познато око 14 њених врста, а широм света је прихваћено и њено популарно име “златни звончић” због самог изгледа цветова који на први поглед подсећају на мање звоно.
ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ
БОНУС ВИДЕО: