Вишегодишња биљка која се често узгаја као једногодишња и неизоставан део цветног асортимана - јагорчевина - својим приземним розетама и цветовима јарких боја често скреће пажњу пролазника
Припада фамилији Primulaceae, цвета од средине фебруара месеца до краја априла и може да се гаји и као биљка за ентеријер. Сам род обухвата око 300 врста распрострањених у умереном и хладном појасу, као и у тропима.
Јагорчевина је биљка са кратким кореном. Листови су већином јајасти или издуженог облика који постепено или нагло прелазе у лисну дршку. На наличју су често длакави, зелене или беле боје. Цветови се налазе на врху стабљике у облику штитасте цвасти.
Пхото:Пиxабаy
У природи расте на пропланцима, у шумама, на ливадама, али због прекомерног и неправилног брања, данас је у знатној мери проређена и њених природних станишта је све мање. У новије време, јагорчевина се веома успешно узгаја као хортикултурна биљка, са више стотина варијетета и хибрида који углавном потичу из Кине.
Овог весника пролећа најбоље је засадити испод листопадног дрвећа, где ће у току цветања добијати довољно светлости, а касније имати потребну влагу и хладовину
Ова биљка је незахтевна и лако се гаји. Уколико је садите у дворишту, врту или на балкону, најповољније место садње је испод листопадног дрвећа, где ће у току цветања добијати довољно светлости, а касније, када пређе у период мировања, имаће довољно влаге и хладовине. За гајење у саксији потребна је посуда са добром дренажом и величине која ће бити прилагођена самој розети биљке. Земља у којој је посађена јагорчевина треба да буде пропусна и умерено влажна, па је неопходно водити рачуна приликом заливања да се листови не квасе превише, јер то не прија биљци.
Пхото:Пиxабаy
Препорука је да се заливање обавља потапањем саксије у воду, тако да лишће остане суво. За боље напредовање у свом расту и развоју, јагорчевине захтевају просторије са јутарњим сунцем у којима температура не прелази 18 степени. Да би се нови цветови брже појавили, потребно је редовно уклањати прецветале делове, а у периоду од октобра до почетка цветања пожељно је јагорчевину прихрањивати течним минералним ђубривом за цветнице, на сваких 15 до 20 дана.
Пхото:Пиxабаy
Јагорчевина садржи примин, супстанцу која може да изазове иритације осетљиве коже, па уколико сте алергични, обавезно при садњи и пресађивању носите рукавице.
Већина нас је, по препоруци лекара, у терапеутске сврхе користила јагорчевину и то најчешће у облику сирупа за искашљавање, нарочито код упала горњих дисајних путева. Ова биљка има бројна лековита својства.
Садржи минерале попут натријума, калцијума, сапонизиде, као и витамин Ц. Поред благотворног дејства на дисајне органе, јагорчевина улази у састав биљних мешавина које могу бити од користи при лечењу слабости срца, несанице, мигрене, нервне узнемирености. У Енглеској и Холандији њени листови се користе за салату.
ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ