Пузавица орлови нокти доноси мирисне цветове, а затим црвене бобице које су привлачне за птице (али, отровне за људе)
Најчешће се користе за креирање живе ограде. Реч је о шумској биљци, чији се корен налази у сенци дрвећа и грмља, али за раст јој је потребна светлост.
Идеални услови за узгој би били опонашање ових услова: да корен буде у хладу, а гране на светлости. Зид који је окренут на западну страну би био идеално место.
Орлови нокти могу да се узгајају и у саксијама, али никад неће да напредују тако добро као у баштенској земљи. Биљка може да расте у готово свим типовима земљишта, али највише преферира добро дренирану земљу богату хумусом.
Како расту орлови нокти
Приликом садње зимзеленог грма, размислите о куповини биљака голог корена у јесен или зиму. За биљку која ће да формира густу живицу потребно је купити 5 малих биљака по метру.
Пузавица орлови нокти сама пријања за подлогу, али јој је потребна помоћ док је млада. Ако расте уз зид, користе се поцинковане жице на зиду, а биљка се води до њих уз помоћ трске или бабусових штапова.
Биљке је потребно добро заливати, а у пролеће прихранити ђубривом опште намене.
Уколико желите сами да их размножавате, то можете урадити уз помоћ њихових бобица. Семе из бобице се извади и посеје у саксију. Семену је потребна температура од 15 степени минимум да би клијало.
Најчешћи проблеми
Лисне ваши могу да направе проблем.
Уколико се листови изобличе и увију будети сигурни да су је напали ови инсекти и да јој исисавају биљни сок, чиме стварају погодну основу за развој патогена. Биљке слабог здравственог стања биће склоне зарази. Неопходно је да се уклоне заражени изданци и да се нанесе инсектицид.
Нега
Листопадне грмолике врсте, попут оних које цветају у рано лето треба орезати након цветања. Зимзелене врсте које се често узгајају као топиарне форме могу да се орезују лети.
Пењачицама није потребно орезивање. Уколико су прерасле простор могу се скратити орезивањем на пролеће.