Уколико се ваша биљка суши, још увек је можете спасити.
![1632825053_Untitled6.png](/cache/images/c/0/6/d/2/c06d2e86d65082be6505022e3f0a0d4b1d086837.jpg)
Гајење кућних биљака увек је узбудљиво с обзиром на користи које би то донело вама и вашем окружењу. Међутим, када се појаве изазови који утичу на напредовање и цветање собне биљке, може се чинити да су напори били узалудни.
Прочитајте још: Најкориснија БИЉКА коју треба да посадите - Расте као луда и обожава саксије! (ФОТО)
Ево како да помогнете биљкама које одумиру.
Како да помогнете биљкама?
Мере могу помоћи у оживљавању ваше кућне биљке:
1. Пресађивање: Пресадите биљку променом тла; ново тло треба да има одговарајуће хранљиве материје потребне за опстанак биљке.
Први корак у лечењу биљке је да откријете шта је узрок њеном одумирању
2. Осветљење: Ако је неадекватно осветљење одговорно за одумирање; биљци обезбедите јаку, али индиректну сунчеву светлост. Вештачко осветљење се може користити уместо сунчеве светлости. У случају директног излагања сунчевој светлости, обезбедите сенке за заштиту биљака.
3. Заливање: Измените свој распоред заливања тако да одговара потребама биљке. Ако је биљка дуго заливана, потребна је промена тла. Морате смањити заливање на минимум да бисте омогућили потпуни опоравак корена. Пре и после заливања проверите текстуру тла да бисте измерили потребну количину воде. На крају заливања, тло мора бити влажно, али не превише.
Фото: Пиксабеј
4. Саксије: Приликом одабира саксија или посуда, избушене су погодне за све собне биљке. Оне помажу у спречавању задржавања влаге.
5. Влажност: Обезбедите влажно окружење за своју тропску собну биљку. Овлаживачи и орошено лишће пружају одговарајућу атмосферу и окружење за собне биљке. У зимској сезони биљке на отвореном треба преместити у топлије окружење.
6. Штеточине: Ако зараза није измакла контроли, инсектициди или сапуни могу се користити за одбрану од штеточина и инсеката. Не заборавите одвојити погођене биљке од здравих како бисте ограничили ширење.
Прочитајте још: Очистите беле наслаге са КЕРАМИЧКИХ САКСИЈА помоћу јефтиног састојка из кухиње!
7. Ђубрење: У већини случајева, умируће собне биљке се морају пресадити да би им се дао нови почетак. Ако прекомерно ђубрење није одговорно за одумирање, то би помогло убрзању раста биљке. С друге стране, ако је прекомерно ђубрење узрок, након пресађивања избегавајте коришћење ђубрива да бисте омогућили опоравак корена.
8. Орезивање: Када биљка постане превише грмолика, орежите је како бисте уклонили нездраве делове. Током орезивања, стерилишите опрему пре употребе како бисте спречили ширење зараза. Осим тога, пре него што преместите биљку у затворено, уверите се да биљка није заражена. Одвојите је од других биљака на неко време да бисте ограничили ширење зараза.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ