Многи излетници током планинарења беру биљке, а Драган Миловановић саветује које су опасне.
Ако видите ружу у природи знајте да је јестива. Једу се њене латице и од њих се прави слатко или ракија, а могу да се додају салати. Једе се и шипак, који је препун витамина Ц.
Прочитајте још: Биљке које расту у води: Заборавите неред од земље и пресађивање, потребна вам је само ваза! (ФОТО/ВИДЕО)
Већина корова је јестива
Драган Миловановић је одличан познавалац самониклог биља. За излетнике има један савет - једите малине!
Коров се једе у пролеће!
- Већина корова је јестива. Међутим, ако се лети упутите у планину боље је да ништа не берете. Биљке су јестиве када су младе, а најбољи пример је маслачак. У пролеће се једу цвет, листови и корен. Сада су биљке добиле много целулозе и више нису јестиве. исто важи и за боквицу и остале јестиве корове који се једу само када су млади - каже Драган.
Једу се изданци бора и смрче
Уколико неко сада поједе маслачак неће добити тровање, али стомачне проблеме - да! Наиме, биљке су лети теже сварљивије него у пролеће.
Прочитајте још: Забодите ЗАРЂАЛЕ ЕКСЕРЕ у саксију и гледајте како вам биљка напредује великом брзином! (РЕЦЕПТ/ВИДЕО)
Од зимзеленог дрвећа могу да се једу изданци.
- Слободно узмите изданке смрче и бора, али не смете их помешати са тисок која је отровна. Од иглице смрче и бора прави се и чај који је пун витамина Ц - истиче Драган Миловановић.
Драган показује изданке бора и смрче Фото: А. М.
Лети смеју да се једу гљиве, уколико је време влажно па их има, али је боље не експериментисати ако нисте у друштву доброг познаваоца.
Прочитајте још: Посадите ОВУ БИЉКУ на тераси или у башти, и дочекајте лето без КОМАРАЦА!
Лети се бере само лековито биље
- Лети је најпаметније брати лековито биље и бирајте оно које најбоље познајете. Рецимо, камилицу, хајдучку траву, кантарион, мајчину душицу, рузмарин... Лековито биље се бере у сред дана, када је најтолије јер тада испуштају активне супстанце због којих га и користимо. Дакле, немојте слушати друиде који су брали биљке у време пуног Месеца - шали се Драган Миловановић.
Опрезно и са добро познатим биљкама, постоје отровна нана и хајдучка трава!
Међутим, и са добро познатим биљкама треба бити опрезан, јер постоји отровна нана, ак о ивеома опасна биљка која личи на хајдучку траву.
Жир је веома укусан
- Жир је веома укусан и може да се једе, али уколико се прави јело од њега мора да се испере у води како би изашли танини из њега. После тога може да се пече или прави брашно за хлеб. Међутим, водите рачуна да дуго остане у води, а не да га само исперете као парадајз - истиче Драган.
Када се жир пије као кафа онда се не испира у води.
Прочитајте још: Ставите ЈАЈЕ на дно саксије са цвећем и видећете НЕВЕРОВАТНЕ резултате! (ФОТО/ВИДЕО)
Често се у парку може видети дрво гледичија која има семење у дугачкој црној махуни. Јестиво је и укусно. Махуне могу да се једу живе или спреме као пасуљ.
Гомољ цвета локвања је преукусан Фото: А. М.
Прочитајте још: Мислите да СМРДИ? Ова биљка је најбољи БОРАЦ против КРПЕЉА
Локвањ је права посластица
Једна од најбезбеднијих и најукуснијих биљака је локвањ који се може видети у нашим рекама, језерима и барама.
- Његов гомољ је изузетно укусан и спрема се попут кромпира. Дакле, извучете га из воде и спремите прсте да полижете - закључује Драган Миловановић.
ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ