Како да задржимо позитиван поглед на живот у овом тренутку? Шта је то што нас највише тишти и на који начин да се издигнемо изнад ситуације и психички не потонемо?
Пандемија има карактеристике колективног трауматског стресног искуства, јер је неизвесна и не може да се контролише, угрожава наш интегритет, као и особа које су нам блиске. Али неопходно је да се и у таквим условима нађе начин за прилагођавање.
Прочитајте још: Некада је детету потребно да кажете НЕ: Ево која добра то доноси
- И у најтежим ситуацијама људи имају одређену врсту психолошког имуног система - капацитет за доживљавање задовољства и среће. Често говоримо о резилијентности (начин борбе са проблемима) у отпорности на неповољне околности. Резилијентност је урођена карактеристика коју у великој мери можемо да унапредимо - каже Сања Станић, психолог и психотерапеут.
Приметите лепе ствари које се свакодневно дешавају.
Дакле, без обзира на проблем, имамо способност да уверењима и начином на који тумачимо околности преузмемо одговорност и изаберемо реакцију на ту ситуацију. Шта конкретно може да нам улије наду?
Прочитајте још: Разлике у васпитању: У Србији је дете сито, а у Шведској у природи!
- Ако активно обратимо пажњу на пријатна искуства, ма колико нам се чинило да се она подразумевају, ако дозволимо себи да их искусимо свим чулима, ако то практикујемо у свакодневном животу, ојачаћемо оптимизам и капацитет за доживљавање пријатних осећања - истиче Станићева.
Фото: Депозит
Задовољство не може да буде изнад свега, породице, љубави, емпатије, учења...
- Сви тежимо задовољству, али је проблем ако га ставимо изнад свега што нам је битно. Лепо је бити задовољан, али не по сваку цену, поготово не на кратак рок. Много је важније којим вредностима се водимо у животу. Свест о томе да нам је вредност породица, ненасиље, помагање другима, залагање за себе, емпатија, здравље или учење..., могу у значајној мери утицати да лакше поднесемо муке и недаће свакодневног живота у тешким временима. Једностано, знаћемо шта нам је приоритет и тако ћемо се понашати - каже психолог.
Прочитајте још: Сваки трећи мушкарац одлуку донесе преко ноћи, а 25% жена се удаје због пара!
Без обзира на то што већина може пронаћи разлог за задовољство у неком сегменту живота, друштвени тренутак и опште околоности неминовно утичу на сваког.
Решавајте проблеме јер то доноси праву срећу!
Песимистичан поглед на стварност је тежак и демотивишући, али је и безрезервно позитиван став често одбрамбен и као такав дисфункционалан. То значи да људи претерано склони позитивном погледу на ситуацију могу имати тенденцију да избегавају проблем.
- Ако се не бавите својим проблемима, они неће нестати и највероватније ће се искомпликовати. Њихово игнорисање доводи и до избегавања да се искусе задовољство и срећа коју решавање проблема носи са собом. Генерално позитиван став неће нас аутоматски учинити срећнијим - каже Станићева.
Прочитајте још: У богатим земљама све више људи има ОТВОРЕНУ ВЕЗУ, шта кажу психолози?
Шта представља реалан оптимизам у данашњем тренутку?
Реалан оптимизам налази излаз из свих ситуација.
- Реалан оптимизам се ослања на рационалну филозофију, на искуство суочавања и превазилажења тешких личних тренутака. Усмерен је на учење из искуства и на коришћење снага карактера. Само знање није довољно да нас припреми за животне тешкоће, али самоспознаја и мењање навика могу у великој мери да утичу на то да имамо испуњен, смислен живот.
Прочитајте још: ВИКАЊЕ лоше утиче на децу: Научници дошли до нових важних открића
Наша саговорница каже да и највећи оптимисти бивају исцрпљени дуготрајним стресним ситуацијама и да у актуелним условима неизвесност утиче на претерано ангажовање механизама за превазилажење стреса.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ