Баштованство је забавна активност и здрава активност на отвореном коју можете поделити са својим дететом. Погледајте наше савете да помогнете свом детету да научи о баштованство.
Башта је велики учитељ. Она учи стрпљењу и пажњи. Марљивости и штедљивости. То су узвишене особине карактера — оне које желимо да наша деца стекну.
Прочитајте још: Да ли беба мора да ПОДРИГНЕ после СВАКОГ ОБРОКА?
Учење деце да саде такође их учи да поштују природу. Можда је најважније, међутим, да је баштованство са децом заиста забавно. Деца су природни истраживачи који проналазе радост у једноставним задовољствима сађења семена или тражења кишних глиста. Активности у башти нису скупе, компликоване или дуготрајне. Са само неколико минута недељно, можете да развијете једноставан пројекат баште са својим дететом. Испод је неколико идеја за почетак:
Почните мало и полако
Не треба вам велико двориште да бисте своје дете научили баштованству. У ствари, мало и једноставно је генерално боље јер је већа вероватноћа да ће деца задржати интересовање и мање је вероватно да ће бити преоптерећена. Посадите пасуљ или сунцокрет у шоље постављене на сунчаном прозору. Узгајајте биљку парадајза у саксији у свом дворишту. Користите једноставне пројекте попут ових да научите своје дете о основама баштованства, као што су здраво земљиште, сунчева светлост и вода. Како ваше дете буде стекло искуство и интересовање, можете прећи у малу башту са поврћем или цвећом.
Изаберите биљке са високим интересом. Нека ваше дете помогне да одлучи које биљке да узгаја, на основу његових интересовања. Чери парадајз је укусна ужина и углавном даје плодове раније од већих парадајза. Лисне културе, као што су зелена салата и спанаћ, брзо расту и могу се брати више пута. Ротквице, грашак и шаргарепа могу се садити у пролеће за рану жетву.
Користите праве алате. Сваком баштовану је потребан сет алата и баштенских рукавица, а деца нису изузетак.
Негујте добре навике. Као и многе ствари у животу, успех у башти има везе са доследношћу колико и са срећом или вештином. Научите своје дете да одлаже алат након употребе. Одвојите 15 до 20 минута једном или два пута недељно да негујете башту. Покажите свом детету како да чупа коров и залива башту. Ова искуства нуде мале лекције о одговорности и организацији.
Једите плодове свог труда. Деца добијају искуство из прве руке о циклусу исхране када се биљке које су узгајали појаве на вашем столу за вечеру. Нека ваше дете помогне у кухињи припремајући и кувајући укусан оброк. Направите пицу са парадајзом и босиљком. Очистите шаргарепу за брзу ужину. Нарежите јагоде за житарице за доручак. Нека деца уживају у плодовима свог рада и разумеју цео циклус.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ