Нема лепшег призора од деце која се заједно играју и лепо сважу, а ово су савети који ће вам помоћи да вашем усадите ту навику
Ако желимо да деца науче да деле играчке или храну, морамо их то научити
Дељење играчака и свега осталог је социјална вештина, а не нешто природно, дакле усваја се временом. Зато су родитељске претпоставке да ће деца инстинктивно учинити оно што одрасли сматрају исправним углавном погрешне. Уосталом, шта је исправно, а шта није одређено је неписаним законима и културом, а дете је у почетку живота мотивисано само својим потребама и жељама. Дељење играчака свакако није једна од њих.
Похвала као подстицај
Ако желимо да деца науче да деле играчке или храну, морамо им то показати примером. У добу док су још малена воле да имитирају родитеље, баке и деке, па ће нас ускоро следити и кад је реч о дељењу. Сваки дететов покушај да нешто подиели с другима треба похвалити, како би дете свој потез схватило као позитивно и угодно искуство. Једноставно, у том добу деци треба добар подстицај да би делила ствари које воле.
Прочитајте још: Ових ДЕСЕТ ствари би требало да питате ваше дете након повратка из школе ПРВОГ СЕПТЕМБРА
Не можемо очекивати, тумаче психолози, да ће у узрасту од три, па чак ни шест или девет година дете бити спремно да васпита само себе, само зато што је такво понашање исправно! То је веома дуг пут који укључује развој емпатије, свести о осталим особама, као и усвајање моралних вредности, за шта ипак треба времена.
Уместо неугоде, извињавања или избегавања игралишта само зато што се наше дете не жели да се помери са љуљашке ни након пола сата или отима другом детету своју лопатицу, треба покушати организовати игру са заједничким играчкама. То искуство би могло подстакнути дете да испусти своју играчку и узме туђу, која га занима. Иако ће у почетку то радити из знатижеље, а не зато што би требало, с временом ће увидети да је то забавно, свладавајући истовремено вештину дељења.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ