Како бисте описали празнично време у вашој породици? Многи људи ће рећи да је време празника - време заједништва у којем сви уживамо. Међутим, тој чаробној празничној топлини температура може брзо порасти и претворити се у ватрене расправе у којима учествују - сви.
Где чељад није бесна – није ни кућа тесна, позната је узречица у којој има толико истине.
Породица је највећа вредност у животу, али та сложена и динамична заједница лако се може пољуљати. Посебно кад се, након неког времена, деца врате у породичну кућу.
Родитељи су навикли на свој мир, а деца су навикла на своју самосталност. Свако има властите жеље и потребе, па не чуди што је празнично време плодно тло за разне несугласице.
Те несугласице не јављају се само између родитеља и деце. Стрес, преоптерећеност, мањак новца, времена и организованости - резултирају свађама између парова, пријатеља и колега на послу.
Како нервоза током породичних окупљања за време празника не би узела свој данак, припремили смо пет практичних савета како избећи свађу за породичним столом и ових празника створити најлепше тренутке са својом породицом.
1. Немојте доливати уље на ватру
Познајемо своју породицу боље него икога. То значи да добро знамо што ће наше ближње развеселити, а шта узрујати. Ако сте приметили да је ваша мама нерасположена јер јој колач није добро испао, немојте подстицати расправу о томе како је то небитна ствар. То засигурно неће помоћи да се она осећа боље. Пронађите другачији приступ, помозите јој и реците неколико лепих речи.
Будите мирољубиви, немојте шефовати и контролисати, него ближњима покажите разумевање, поштовање и отворену жељу да им помогнете.
2. Прихватите да се налазите у краткорочној ситуацији
Ако је кућа пуна за време празника, нервоза је на самом врхунцу. Ако долазите у кућу својих родитеља, а вашу собу је већ заузела тетка из Немачке, ви вероватно спавате на каучу. Немате своју приватност, купатило никад није слободно, а ви се осећате као гост у властитој кући. Прихватите да је то краткорочна ситуација и немојте подстицати свађу јер она неће решити ваше проблеме, само ћете створити још неприајтнију атмосферу у кући.
Ако дође до сукоба, добро размислите којим ћете тоном и на који начин изразити своје незадовољство.
3. Вежбајте да опраштате
То је вредност која нам је јако корисна у животу. Породица је, као што смо већ споменули, најважнија вредност у животу, али и компликована заједница у којој се понекад осећамо запостављено и незадовољно. Ако сте се скупили само јер су празници, а иначе не проводите време заједно, можда је ово ситуација у којој ћете напокон решити своје несугласице. Немојте заборавити да имате само једну породицу, а да човекова величина лежи у опраштању.
4. Испеци па реци
Неки сукоби су неизбежни, али и сасвим нормални. Ако већ дође до сукоба, добро размислите којим ћете тоном и на који начин изразити своје незадовољство. Свако од нас би требало да себе стави на прво место и отворено призна ако му нешто смета. Међутим, то треба да буде без увреда, ружних речи и негативног тона. Пазите како некога не бисте повредили јер ће вас то много више болети, него та безазлена ситуација која вас је узнемирила у тренутку.
5. Поделите терет празника
Најлепше и најблештавије време ипак са собом носи одређени напор. Како бисмо сви максимално уживали у Божићу и како бисмо избегли свађе, било би корисно кад би свако од нас нашао свој задатак и да максимум да га одради како треба.
Ако сте позвали госте у своју кућу, дајте им до знања (без стида и неприијатности) како од њих очекујете да вам барем мало помогну. С друге стране, ако сте ви гост, помозите домаћину око кућних послова, тако ћете имати више времена за квалитетно дружење без стреса.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ