Босиљку је потребно сунце, вода и мало орезивања како би листови могли да израсту у пуном сјају
Мало је биљака које могу да буду толико корисне као босиљак - не само да је декоративан у простору и дивно мирише, већ и "тера" комарце, те има широку примену у кулинарству и народној медицини. Постоји пуно варијаната босиљка, али пошто је ово једногодишња биљка, односно траје само једну сезону, можете сваке године испробати другу врсту. Босиљку је потребно сунце, вода и мало орезивања како би листови могли да израсту у пуном сјају. Ево шта све треба да знате о нези ове ароматичне биљке.
Како посадити босиљак?
Садња босиљка у право доба године је кључна за његов раст. Како биљка успева на топлим температурама, у башти је посадите након последњег пролећнег мраза. Ако узгајате биљку из семена у затвореном простору, урадите то шест до осам недеља пре него што је пребаците у башту. Ако босиљак планирате да гајите у кућним условима, на симсу прозора или тераси, најбоље је свакако купити биљку која је већ проклијала.
Да би босиљак добро растао, потребно му је бар шест сати сунца дневно, па га увек треба сместити тамо где је најсунчаније у башти. У затвореном простору треба да буде у близини простор где је доступно пуно сунчеве светлости.
Како узгајати и бринути о босиљку?
Босиљак у башти треба садити на правилном размаку да би имао здрав раст, а смерница је да то буде на удаљености од 30 центиметара у баштенској гредици.
Побрините се да редовно заливате свој босиљак, јер му суви услови никако не одговарају. У доба летње жеге, неопходно га је заливати сваки дан. Када се листови босиљка опусте и "падну" то значи да му је неопходно заливање.
Босиљак би требало ђубрити једном месечно и то специјализованим, куповним раствором од морских алги који ће му обезбедити све макро и микро нутријенте.
Када цветићи почну да расту на вашој биљци босиљка или достигне више од 15 центиметара у висини, време је за орезивање! "Орезујте или берите босиљак често како бисте спречили цветање и спречили стабиљку да не постане дрвенаста. Када стабљике постању дрвенасте, босиљак постаје горак и прелази свој врхунац. Када се често орезује, босиљак може да даје сталну залиху листова. Најбоље је одрезати, а не ишчупати, са стабиљке листове тако да на биљци остану само два до четири листа", савет је стручњака.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ