Уобичајене навике могу веома утицати на изглед наше коже
Колико времена дневно проводите испред рачунара, телевизора или на телефону? Већина људи чим отвори очи посеже за телефоном, а ако ваш посао захтева гледање у монитор, онда је то заиста доста сати.
Електонски уређаји емитују тзв. "плаво зрачење" - оно је краће таласне дужине и емитују га чак и неке сијалице. Многе студије су показале да плава светлост може веома негативно утицати на сан, али и на кожу.
Др Џоана Ворд је објаснила за "Тхе Сун":
„Плаво светло високе енергије може да изазове значајна оштец́ења очију и коже узрокујуц́и убрзано старење – не само због директног излагања, вец́ и због способности наше коже да се сама поправи.
Једно истраживање из 2018. године показало је да изложеност плавој светлости чак и сат времена може да активира изазове реактивне врсте кисеоника (РОС), молекуле који се повезују са прераним старењем коже.
Међутим, др Камерон Роксар, дерматолог и ванредни клинички професор, изјавио је да ни један рад не повезује директно изложеност плавој светлости и појаву бора и тамних флека:
„Клинички, немамо доказа“, рекао је за Инсајдер, указујуц́и на студију спроведену пре три године.
Иако теорије о утицају плавог зрачења на кожу нису дефинитивно доказане, боље би било заштити кожу. Оно што не треба сметнути са ума јесте да су бројне студије доказале да плаво зрачење може пореметити сан. Познато је да мањак сна негативно утиче на квалитет и изглед коже.
Зато би лице требало намазати кремом са заштитним фактором, а многи дерматолози препоручују и Витамин Ц који освежава кожу и може позитивно допринети неутралисању штетних материја из околине.
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ