У стању су да убију човека, а иду на терапију само да би им се вратио партнер иако увек мисле да је у другом проблем.
- Када се каже сексуална љубомора тада кажемо да је особа љубоморна јер верује да је партнер вара са неким трећим. Намерно истичем "трећим" јер је за љубомору потребно троје, при чему тај трећи може бити неко стваран или измишљен. У основи, љубомора је врста страха од губитка љубави партнера - др Зоран Миливојевић, психотерапеут:
Прочитајте још: Да ли више ВАРАЈУ искусни МУШКАРЦИ или они које "спопада" нека жена?
Љубомора је контрола
- Да ли иза љубоморе може стајати жеља за контролом?
- Контрола је начин на који љубоморна особа покушава да "реши" проблем. Љубоморни почиње да пати и то приписује партнеровом понашању. Зато почиње да примењује разне приступе, од уверавања, оптуживања, емотивног изнуђивања, до насиља, како би натерала партнера да промени понашање.
Љубоморна особа надзире партнера, јер мисли да је у његовом понашању проблем.
Дакле, љубоморни сматра да ће променом партнеровог понашања доћи до тога да не буде љубоморан. Зато је у сваком облику љубоморе укључен надзор над партнером и његовим понашањем - дакле контрола партнера.
Прочитајте још: Како се парови суочавају са недостатком секса: Да ли је вијагра решење?
Прислушкивање, ухођење, проверавање...
- Може ли посесивност једног од партнера да "измашта" сексуално неверство другог толико да је убеђен да је то истина?
- Суштина љубоморе је у томе да је особа чврсто уверена да је партнер тај који има проблем - да је склон неверству. Љубоморна особа има проблем у томе што сумња у верност партнера. Дакле, у питању је сумња, а не истина. То нагони љубоморну особу да истражује, уходи, прислушкује телефон итд., како би првенствено себи "доказала" да је у праву.
Љубомора нагони на проверавање да би себи доказао да је партнер неверан.
Прочитајте још: Брак без љубави је као удобан пар ципела: Ружан, али не жуља!
Од сумње до убиства
- До чега може довести оваква врста љубоморе код једне, а до чега код друге стране?
- Реч "љубомора" можемо разумети као "љубав која мори, убија". На првом месту је особа коју њена љубомора мори, изазива код ње велику патњу, а затим својим понашањем и код партнера. Највећи проценат породичног насиља повезан је са љубоморним сценама. Такве особе су у стању и да убију "неверног" партнера, али и онога за кога су уверени да је њихов ривал. Хронична љубомора квари везу, смањује квалитет живота обе стране.
Прочитајте још: Да ли знате колико у просеку траје секс? Бићете (НЕ) пријатно изненађени!
- Како се обуздава љубомора?
- Веома тешко. Психотерапија љубоморних није успешна управо зато што они мисле да није проблем у њима, већ у партнеровој личности и понашању. Сматрају да је партнер тај који треба да иде на терапију. Некада, када партнер више не може да издржи притисак и хоће да оде, они могу манипулативно да дођу на терапију како би повратили партнера у стилу "променио сам се". У терапији се не ради на самој љубомори, већ на психичким коренима из којих она израста - закључује Миливојевић.