Емоције могу да нам помуте ум и спрече да видимо када је време да одемо
Док зрела, права љубав помаже особи да прихвати и себе и друге, шири границе, токсична веза након сјајног почетка спутава, опседа, руши самопоуздање, трује доживљај и себе и других.
Токсични људи најпре освоје, а затим манипулишу да би задовољили своје потребе. Изазивају јако осећање кривице ако жртва пожели да оде.
Веза не постаје токсична одједном, токсични људи су манипулатори. Најчешћи плен су им особе “зависне од љубави”
Токсичне везе формирају токсични људи, а ово су неки од знакова да сте у вези са токсичном особом:
1. Осећате се лоше у том односу највећи део времена. Први знак токсичног односа је константно незадовољство везом. Уколико вам тај однос не доноси радост и већину времена сте љути, нервозни, тужни и исцрпљени, веома је вероватно да у вашој вези има доста токсичних понашања.
2.Све време сте на опрезу. Партнер је често мрзовољан, од најмање ситнице долази до бурних расправа и чини се да никако не налазите праву реч.
3. Осећате да партнер не уважава оно што вам је потребно и не жели то да чује. Сви имамо потребе које тежимо да задовољимо у вези. Имамо потребу за повезаношћу, блискошћу, потврдом, цењењем, љубављу, сексом, приврженошћу. Уколико ваш партнер те потребе игнорише, исмева или негира ваше право на те потребе веза је токсична. Уколико се ваш покушај да разговарате о потребама завршава свађом, још једним празним обећањем, оптуживањем да сте превише захтевни, несигурни, љубоморни или чак луди, то су знаци да је однос лош.
4.Однос је превише једностран, не осећате да ваш партер улаже труд у вашој вези. Неопходно је да схватите да једна особа није довољна за везу, и да ма колико улагала напора и труда уколико нема реципрочне реакције и са друге стране однос је осуђен на пропаст.
5. Не можете поставити границе, „НЕ“ је забрањена реч. „НЕ“ је важна реч у сваком односу. Немојте је избацивати из свог речника, чак ни у име љубави. Здрави односи захтевају компромисе, али и узајамно поштовање потреба и жеља обе особе. Јасно изражавање онога што желите подједнако је битно као и јасно изражавање онога што не желите. Партнер који вас воли поштоваће то што се ви нећете сложити са свим што каже или уради.
6. Бројање грешака и стално помињање претходних сукоба. Чак и најпосвећенији партнер ће учинити нешто што ће вас повредити или нешто што је глупо понекад. Стално помињање прошлости је начин да контролишете, посрамите или манипулишете. У здравим односима негују се ваше јаке снаге. Токсични односи усмеравају се на ваше слабости.
7 .Осећате да сте на супротним странама – осећате се само у вези. Ви и ваш партнер треба да сте тим. Треба да знате да шта год да се деси да ће вас партнер подржати подржати. Уколико вас партнер не подржава и не осећате да је на вашој страни, нарушава се поверење и најважнији аспекат здраве везе недостаје.
8. Превише пасивне агресије. Пасивно – агресивно понашање је врста индиректонг напада и покушај контроле. Често је љутња скривена кроз незаинтересованост или игнорисање. Јасно вам је да вас неко манипулише и то можете осетити, али то није довољно очигледно да бисте могли директно одреаговати. Уколико сте често љути на свог партнера, а нећете да му кажете зашто, или га често мучите тишином, одбијајући да разговарате, онда је ваша комуникација нездрава.
9. Проблеми у вези се не решавају. У сваком односу постоје проблеми, али у токсичној вези они се не решавају, јер се сваки конфликт заврши свађом. Не постоји поверење да друга особа има капацитета да се позабави проблемом на начин који је безбедан и одржава однос. Када се то деси, потребе се затрпавају. Незадовољење потребе у вези ће увек похрањивати огорченост.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ