Немојте да дозволите да вам неко поставља ултиматуме
Уодређеним ситуацијама тешко је разликовати када човек поставља границу, а када поставља ултиматум. Морамо схватити да ниједна ситуација није црно-бела и да много зависи од контекста.
Када покушавате да схватите разлику између граница и ултиматума, поставите себи следећа питања:
У ком тону је постављена граница: да ли речи звуче као претња или позив на разговор?
Која је сврха границе: да ли да побољша однос или да манипулише другом особом?
Да ли граница узима у обзир осећања обе особе у вези?
Границама покушавамо да изразимо шта је прихватљиво или неприхватљиво за нас. Њихова главна сврха је да створи везу у којој ће се обе особе осећати сигурно, прихваћено и вољено. Када постављамо границе, позивамо другу особу да подели своја осећања.
"Боли ме када не одговараш на моје поруке. Потребна ми је редовна комуникација у вези. Ако ти се то не свиђа, можда би било добро да обоје одвојимо мало времена да размислимо о томе како би могли да радимо на овоме. Шта мислиш о томе?"
С друге стране, сврха ултиматума је контрола. Постављањем ултиматума желимо да контролишемо друге и да им претимо ако не испуне наша очекивања. Ултиматуме постављају они који показују неспремност да се прилагоде и жељу да манипулишу другом особом.
"Када ти шаљем поруку, мораш да одговориш. Нећу бити у вези у којој ме партнер игнорише. Ако нећеш да одговориш, са нама је готовио."
Важно је да будемо чврсти када их постављамо и да не одступамо од својих личних граница. Међутим, такође је добро имати разумевање и поштовање у вези, и одржавати свест о томе да је главна сврха постављања граница продубљивање односа.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ