Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
ОТКРИЋЕ

Корона и ЈОШ ЈЕДАН ВИРУС код слепог миша имају ЗАЈЕДНИЧКОГ ПРЕТКА: Све је почело пре 70 ГОДИНА

Пандемија корона вируса која је усмртила више од 650.000 људи широм света, према речима стручњака први пут је еволуирала код слепих мишева давне 1948. године

1596098931_Depositphotos_353455568_s-2019.jpg
Фото: депоситпхотос
Oglas

Стручњаци су до овог сазнања дошли као део истраживачког пројекта који је испитивао порекло  вируса САРС-ЦоВ-2, који узрокује Цовид-19.

Прочитајте још: ОДЛИЧНА ВЕСТ: Црно вино није само добро за срце, већ и за ОСМЕХ! Ево и како на њега утиче

Научници са Државног универзитет у Пенсилванији упоређивали су патоген који узрокује Цовид са најближим сродницима који су пронађени код слепих мишева. Већ претходна истраживања су потврдила да су слепи мишеви извор коронавируса и вероватно САРС-ЦоВ-2.

Тешко је пратити еволуцију вируса кроз време, јер се коронавируси често деле на генетске информације и мутирају у процесу који се назива рекомбинација
Фото: Деспоситоспхотос

 Међутим, истраживања су показала три одељка генетских информација о вирусу, за која се чини да их рекомбинација не дотиче. Анализа ових делова открива да САРС-ЦоВ-2 и вирус који је сличан њему код слепих мишева, звани РаТГ13, имају заједничког претка.

Научници су проучавали три дела ДНК, добили су три различите године када се вирус одвојио од своје почетне фазе сарбековируса, подгрупе коронавируса којој припада САРС-ЦоВ-2. Те године су 1948, 1969 и 1982, "што указује да фаза од које потиче САРС-ЦоВ-2 већ деценијама неприметно кружи код слепих мишева", кажу научници у свом новом истраживању.

Такође је утврђено да САРС-ЦоВ-2, има чак 96% сличаности са РаТГ13 који је пронађен у слепим мишевима 2013. године

Научници упозоравају да вирус постоји између 40 и 70 година и зато слепи мишеви могу да садрже и друге коронавирусе који могу да заразе људе. Из претходних студија познато је да вирус прелази на људе захваљујући специфичном месту на вирусној површинској игли, познатој као домен који веже рецепторе (РБД).

Фото: Деспоситоспхотос

То омогућава да се шиљак вируса може везати за АЦЕ2 рецептор у људским ћелијама и откључава одбрамбено тело, омогућавајући вирусу да пукне. Најсличнија ствар РБД САРС-ЦоВ-2 са другим вирусима види се у панголинама. Раније се та чињеница користила за инкриминацију панголина и сматрало се да је "одскочна даска" да вирус пређе са слепог миша на човека, али је према најновијим истраживањима, то је мало вероватно.

Прочитајте још:  Дете лечите ЧАЈЕМ, а не знате да су НАНА и још неколико БИЉАКА ОПАСНЕ за њих

Уместо тога, панголини су у истом односу као и људи, али је РаТГ13 имао способност да зарази људе када се два вируса разилазе. Међутим, од десетака коронавируса претходно идентификованих код слепих мишева, није пронађен  ниједан други сарбековирус са јединственим РБД, чак ни РаТГ13. Након што су се два вируса распала, РаТГ13 је вероватно мутирао и поништио своју способност да инфицира људске ћелије.

Прочитајте још: ОВО може да заустави корона вирус? Протеински ЛЕК који двоструко повећава бела крвна зрнца

- САРС-ЦоВ-2 секвенце које вежу рецепторе до сада су пронађене само у неколико панголинских вируса - рекао је професор, Дејвид Л Робертсон и додао: - Иако је могуће да су панголини деловали као посредници који олакшавају пренос САРС-ЦоВ-2 на људе, ипак, не постоје докази који би наговештавали да је инфекција панголином захтевом да вируси са слепих мишева то раде. Уместо тога, наше истраживање сугерише да је САРС-ЦоВ-2 вероватно развио способност реплицирања у горњим дисајним путевима и код људи и код панголине.

Прочитајте још: НАЈКРАЋА ЛЕКЦИЈА О СТРЕСУ: "Спустите чашу!"

Академици кажу да ова студија опет наглашава опасност коју представљају зоонотске болести, где патоген скаче са једне врсте на другу. Слепи мишеви су се развијали вековима како би живели и створили на десетине коронавируса, као и да било који вирус који они производе могао би бити погубан и заразан за људе.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas