Метал улази у организам удисањем и пробавним трактом, шири се на мозак, јетру, бубреге и кости, а посебно је опасан за децу јер и мање дозе могу трајно да оштете нервни систем.
Трећина деце у свету, њих готово 800 милиона, отровано је оловом због загађења ваздуха и воде, у “масовној и до сада непознатој” санитарној кризи.
Прочитајте још: КИЈАЈТЕ до миле воље и не прекидајте: У супротном, завршићете код ЛЕКАРА!
Према извештају који су објавили УНИЦЕФ и невладино удружење Пуре Еартх, “готово половина те деце живи у југоисточној Азији” и жртве су загађења изазвног нестручним рециклирањем оловних аутомобилских батерија.
Врло мало раних симптома
“С врло мало раних симптома, олово тихо разара здравље и развој деце, а последице могу бити фаталне”, наводи се у саопштењу Хенриетте Форе, директорке УНИЦЕФ-а. Према извештају, “свако треће дете – до 800 милиона деце у свету – има проценат олова у крви једнак или већи од 5 микрограма по децилитру” крви (µг/дЛ), а то је “рниво због којег морамо да кренемо у акцију”.
Прочитајте још: ОДАХНИТЕ! Не треба да се НАЛИВАТЕ ВОДОМ на силу и по сваку цену
“Нестручно рециклирање које није усклађено са стандардима за оловне батерије једно је од главних узрочника тровања оловом деце која живе у државама ниских и средњих примања, а у којима је број возила утростручен од 2000. године”, наводи се у извештају.
Леад ис а потент неуротоxин цаусинг иррепарабле харм то #цхилдрен’с браинс. Неw @УНИЦЕФ @ПуреЕартхНоw репорт гуидес лоw-миддле инцоме цоунтриес wхере информал & субстандард рецyцлинг оф леад-ацид баттериес ис а леадинг цонтрибутор. #ЦхилдРигхтс хттпс://т.цо/вYкеЈ3хФ0ц виа @Y7Неwс
— УНИЦЕФ Аустралиа (@уницефаустралиа) Аугуст 3, 2020
“Радници који нестручно изводе опасну рециклажу често противзаконито отварају кућиште батерија, излију киселину и оловну прашину на тло, а затим отапају олово на отовреном због чега се отрован дим слободно испушта и трује околну заједницу”, објашњава УНИЦЕФ. Међу другим изворима излагања деце олову стручњаци наводе “олово у води које потече из оловних водоводних цеви”, затим “експлоатацију у руднику” те коришћење опасних и “боја и пигмената на бази олова”.
Прочитајте још: ИЗБЕГАВАЈТЕ ове ствари ако желите ЗДРАВ САН
Деца су посебно осетљива
УН истичу да је олово отровна ствар. Тај метал улази у организам удисањем и пробавним трактом, шири се на мозак, јетру, бубреге и кости. Акутно и хронично излагање повишеним нивоима олова изазива пробавне сметње, поремећај рада бубрега, оштећења нервног система и поремећаје у репродуктивном систему. Код деце је нервни систем у пуном развоју и она су зато врло осетљива на то тровање, а притом мања деца често приносе устима предмете, па тако и оне који садрже олово и због тога су изложенија.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ