Према неколико недавних истраживања, због пандемије је уочен значајан пораст одлазака психијатрима и психотерапеутима услед пораста интензитета анксиозности, депресивности, стреса и несанице.
Стручњаци упозоравају да ће са смиривањем ширења вируса корона, психијатријска струка имати још више посла, јер ће многи тек тада да увиде све последице трпљења ситуације узроковане светском заразом, а неретко се напомиње да је пандемија утицала и на пораст броја самоубистава.
Прочитајте још: Истраживање: Људи траже савет од Доктор Гугла, а ево шта мисле о докторима!
Највише пате анксиозни
Доктор Александар Мисојчић, психијатар и психотерапеут из Београда, каже да се ситуација са пандемијом најнегативније одразила на пацијенте који већ пате од анксиозности, опсесивно-компулзивног поремећаја или депресије.
Пролонгиран стрес изазива главобољу
- Већ дуго смо изложени ситуацији коју диктира вирус корона и дуго се налазимо у стању пролонгираног стреса. То у великој мери и код здравих људи ремети емотивни, психички и физички статус, а поготово код оних који већ имају нарушено ментално здравље. С тога ови пацијенти уз огромну психичку тескобу, могу да имају и неке од телесних симптома као што су главобоље, несаница, зноје ње дланова, осећај лупања срца или недостатк ваздуха.
Прочитајте још: И са њима треба бити ОПРЕЗАН: Како се правилно комбинују ВИТАМИНИ?
Тест за прилагодљивост
Према речима доктора Мисојчића, пандемија је у великој мери ставила на тест нашу моћ прилагодљивости и флексибилности.
Зараза и ириационални страх су били окидач за многа обољења
- Они који су пре короне били здрави, а нису успели да се прилагоде на све промене које је узроковала пандемија постали су погодно тло да испоље бројне психофизичке симптоме - каже др Мисојчић.
Фото: Депозит
Другим речима, измењене прилике у свету услед заразе за многе здраве људе су биле окидач који их је довео у психијатријску ординацију, јер пандемија има моћ да узрокује неконтролишући ирационални страх који може да створи осећај личне и колективне панике и да покрене осећај сумње у све. Та врста ирационалног страха је веома тешка, јер конкретан објекат узнемиравања не постоји већ је ту негде око нас, невидљив.
Прочитајте још: Здраве и слатке намирнице: У потпуности могу заменити шећер
Инфодемија пада тешко
Наш саговорник напомиње да смо осим пандемије, тренутно суочени и са инфодемијом, што значи да смо преплављени информацијама о ковиду.
Најтеже пада људима који воле контролу.
- Ова ситуација најтеже пада људима који воле контролу, а контрола је сама по себи илузија - каже др Мисојчић. - Дакле, људи који теже јасним, предвидљивим и ерзактним односима и ситуацијама су погоднији да им корона сруши тло под ногама.
Прочитајте још: ГРЕЈПФРУТ је здрав, али може имати НЕГАТИВНА дејства ако се узима са ОВИМ лековима
- То не значи да би требало да доведемо себе у стање да трпимо, већ би требало да се развију обрасци понашања у складу са могућностима, а не да се човек учаури и чека крај. Људи би требало да се руководе тиме да буду одговорни, а не да страхују од система или да се понашају неодговорно, па да имају осећај кривице.