Слаб, јак, краткотрајан или дуготрајан, бол увек упозорава на одређени здравствени проблем. Колико пута сте осетили бол а да нисте знали његово порекло?
Због тога га никада не треба олако схватити, а поготово ако је константно присутан, односно ако са њим лежемо и будимо се. Бол може значајно да смањи квалитет живота. Слаби нормалну активност доводећи особу често до очаја и осећаја безизлазности.
Прочитајте још: ОПАСНИЈЕ од вируса: Корона појачала ПСИХИЧКЕ проблеме код људи
Да ли такво стање може да се ублажи, односно да ли постоји начин да се бол уклони, објашњава специјалиста анестезиологије са реаниматологијом др Иван Палибрк из Центра за терапију бола, начелник Одељења анестезије и реанимације Клинике за дигестивне болести Клиничког центра Србије.
Људи су спремни дуго да трпе бол...
- Уколико није реч о јаком и изненадном болу који захтева хитно јављање лекару, дуготрајан и стално присутан бол наши људи су спремни да трпе дуго, не схватајући да је његово присуство изузетно значајно - истиче др Палибрк.
Дуготрајно болови су увек опомена д се нешто дешава
Поједини дуготрајни болови представљају опомену да се у организму дешава нешто опасно, док други, код дијагностикованих болести, ремете нормалан живот болесника. Хронични болови, који подразумевају трајање дуже од три-четири месеца, увек су везани за болест која је озбиљна и тешка.
Прочитајте још: Течности за испирање уста могу смањити ризик од КОРОНА вируса, али постоји и ЛОША ВЕСТ
Не помажу увек лекови Фото: Депозит
- Важно је да пацијент уме што детаљније да опише болно место и на које делове тела се бол шири - објашњава др Палибрк.
Што се тиче симптома који прате бол најчешћи су висок крвни притисак, висок ниво шећера у крви, несаница, проблеми са столицом... Неки од ових симптома преносе и на чланове породице.
Бол увек може да се смањи, па и одстрани
- Бол увек може да се умањи, а у неким случајевима и потпуно одстрани, али је лечење дуготрајан процер - каже др Палибрк.
Прочитајте још: ПЕТ савета како се изборити са НАПАДОМ ПАНИКЕ: Кесу у џеп и откопчајте ДУГМЕ
Зато, већ више од пет година, постоји Центар за терапију бола у КЦС, настао на темељима двеју амбуланти за терапију бола. Једна амбуланта је оформљена у Клиници за дигестивну хирургију, а друга у оквиру Уролошке клинике. Обе амбуланте настале су као неопходност терапије бола тешких болесника. Углавном су то оперисани пацијенти код којих болест узима маха и шири се даље.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ