Болница у северном делу кинеске регије Унутрашња Монголија, пријавила је јуче сумњиви случај бубонске куге, преноси Блумберг и наводи да је данас издато упозорење трећег степена и да ће оно бити на снази до краја године.
О каквој болести је реч? Здравствена комисија града Бајанур у Унутрашњој Монголији упозорила је да постоји ризик од преноса инфекције са човека на човека и апеловала на грађане да предузму превентивне мере, преноси Танјуг.
Бубонска куга је бактеријска болест која се међу људима прво шири уједом инфицираних бува које се налазе на глодарима. Иако је најпознатија по томе што је усмртила 25 милиона Европљана током средњег века, нажалост, болест се јављала и у 21. веку.
Authorities in the Chinese region of Inner Mongolia are on high alert after a suspected case of bubonic plague, the disease that caused the Black Death pandemic, was reported Sunday. https://t.co/14jvzGbU9Q
— CNN (@CNN) July 6, 2020
У августу 2014. јавила се у Мадагаскару, а болест се тада проширила до Антананаривеа, главног града ове државе у Африци.
Прочитајте још:Шта када ЖИВИТЕ ПОД ИСТИМ КРОВОМ са неким ко ИМА КОВИД-19?
Бубонску кугу изазива бактерија Yерсиниа пестис. Како је 2014. писала "Национална географија", иако рана терапија антибиотицима може успешно и лако да излечи болест, исти третман може да изазове озбиљније симптоме, а у симптоме спадају грчење мишића, висока температура, болно натечене лимфне жлезде.
After Coronavirus pandemic and swine flu, a city in China now issues warning for bubonic plaguehttps://t.co/gouFxf1jkh
— OpIndia.com (@OpIndia_com) July 6, 2020
Може се јавити у два облика, односно две форме: бубонској и плућној. Први може да изазове гангрене на екстремитетима и да се знатно искомпликује уколико се не третира, док се подврста, плућна куга, преноси са особе на особу путем ваздуха и може да узрокује проблеме са дисањем у року од 24 сата. Може се пренети директно и развити у први тип уколико се плућа инфицирају бактеријом ( у Мадагаскару је било само два одсто случајева плућне куге).
Прочитајте још:Деценијама су нас ПРИПРЕМАЛИ за КОРОНУ, а овај МУРАЛ је ДОКАЗ! (ФОТО)
У априлу ове године појавила се у Америци
Истраживачи у Националном парку Јелоустоун открили су у априлу ове године бактерију код дивљих животиња која је у средњем веку сејала смрт међу људима.
Код готово половине пума пронађено је присуство бактерије, односно код 17 испитаних пума (47 одсто од укупно анализираних), писао је "Билингс газет".
Пре 15-ак година у другој студији испитана је крв 150 планинских лавова (како се још називају пуме или кугуари) и утврђено је постојање бактерије која изазива бубонску кугу. Животиње су инфицирале муве.
- Ово је релативно честа бактерија у свету дивљих животиња - рекао је Дан Салер из Националног парка Јелоустон који води бригу о пумама.
Бактерију најчешће преносе муве, које инцифирају мишеве, веверице, наведено је тада. Када пуме или неки други предатори, као што је којот, поједу заражене глодаре, оне бивају изложене вирусу. Истраживачи су тада утврдили да су рисови отпорнији на ову бактерију од других дивљих мачака. А из непознатог разлога ни медведи не подлежу инфекцији.
Прочитајте још: "Болест ће доћи од ЖУТИХ, људи ће падати по улицама, страшна епидемија ће прогутати свет, а ЛЕК..."
Др Сталер упозорио је све да буду опрезни ако евентуално дођу у додир са животињама које су изложене оваквој инфекцији.
China bubonic plague: Inner Mongolia takes precautions after case https://t.co/b3Bn8gXrGb
— BBC News (UK) (@BBCNews) July 6, 2020
Иначе, у држави Монтана, у којој се налази Јелоустоун, последњи случај када је човек био заражен овом болешћу догодио се 1992. године. Заразио се додиром са рисом,а пет година раније ловац се заразио и то тако што је убио антилопу и потом је одрао њену кожу.
Прочитајте још:НИЈЕ КАКО СЕ МИСЛИЛО! Корона вирус претвара људске ћелије у ЗОМБИЈЕ који пуштају изданке и шире се по целом телу (ФОТО)
Како кажу подаци америчког Центра за контролу болести и превенције, неколико људи годишње буде заражено бубонском кугом. Последња епидемија куге у урбаним областима у САД догодила се у Лос Анђелесу између 1924. и 1925. године, када су преносиоци били пацови. Појављивала се затим спорадично руралним местима, највише у северном делу Аризоне и јужном делу Колорада.