Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
ОТКРИЋЕ

Огроман напредак у офталмологији: ПРОТЕИН из свињске коже излечио СЛЕПИЛО код 20 људи

Овако добри резултати су изненадили чак и научнике

1660814250_Foto-Pixabay.jpg
Фото: Пиxабаy
Oglas

Импланти направљени од протеина из свињске коже повратили су вид 20 људи са оболелим рожњачама у изненађујућем клиничком испитивању. Сви пацијенти су били или делимично или потпуно слепи пре него што им је пресађено специјално ткиво добијено биоинжењерингом.

Научници су се надали добрим резултатима, али оно што се десило је и њих запањило. Две године након захвата, свих 14 потпуно слепих људи повратило је пуну функцију очију, а троје од њих има савршен 20 од 20 вид.

„Ова процедура заобилази проблем мањка донираног ткива рожњача и омогућава људима да се излече и поврате квалитет живота“, каже офталмолог Нил Лагали са Универзитета Линћепинг у Шведској.

У свету десетине милиона људи пати од губитка вида због оштећења или болести рожњаче, али само један од 70 успе да дође до нове рожњаче путем трансплантације – што је до сада био једини начин да им се поврати функција очију.

Прочитајте још: Уколико имате проблем са ДЕПРЕСИЈОМ, потребна вам је ЛИМУНАДА и још један САСТОЈАК

Осим тога, захват је веома скуп и због мањка донираних рожњача већина људи никада ни не поврати вид.

„Учинили смо велики помак да би осигурали да наш проналазак буде лако доступан и приступачан свима, не само богатима. Због тога се може користити у свим деловима света“, истиче биомедицински инжењер Мердад Рафат са Универзитета Линћепинг.

Да би постигли то, Рафат и његове колеге развили су нову технику која не захтева инвазивну интервенцију, већ доктори могу да је примене у далеко скромнијим условима и са много мање опреме.

„Мање инвазиван метод могао би да се користи у више болница, чак и оних слабије опремљених и тиме би се помогло већем броју људи. Нашим методом, хирург не мора да одстрањује постојеће ткиво. Уместо тога, прави се мали рез кроз који се у постојећу рожњачу убацује имплант“, објашњава Лагали.

Јефтин и лак за чување

Оно што је можда још важније јесте што је материјал који се користи нуспроизвод прехрамбене индустрије, а захваљујући специјално развијеном паковању и процесу стерилизације може да се чува до две године.

Наша рожњача, онај чисти предњи слој ока који штити зеницу и дужицу, сачињена је од различитих врста колагена. Она се временом тањи и почиње да се криви што доводи до обољења кератоконуса и делимичног или потпуног губитка вида.

Због тога су шведски стручњаци пречистили колаген из свињске коже и направили нови слој рожњаче.

Онда су путем хемијских и фотохемијских метода ојачали овај иначе мекан материјал и учинили га стабилнијим и добили хидрогел.

Усавршавајући своје технике на животињским моделима, истраживачи су развили једноставан метод усађивања хидрогела у рожњачу без потребе да се она одстрањује.

Имплант исправља рожњачу и враћа јој дебљину чиме се поново успоставља могућност ока да се фокусира.

Минимално инвазивни захват такође оставља нерве и ћелије рожњаче нетакнутим, због чега се рана врло брзо зацељује.

БОНУС ВИДЕО:

 

 

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas