Хиперкинетички поремећај тј. АДХД је неуробихејвиорални развојни поремећај који се јавља у детињству. Најчешће се јавља у узрасту од 3-4 године, док се обично открива при поласку детета у школу, а може да траје и током адолесценције и одраслог доба.
Хиперкинетички поремећај је стање за које је карактеристичан врло висок степен моторичке активности као манифестација врло високе активности ума. Многи људи са хиперкинетичким поремећајем су врло интелигентни и изразито маштовити.
Најчешће се јавља у узрасту од 3-4 године, док се обично открива при поласку детета у школу, а може да траје и током адолесценције и одраслог доба.
Симптоми хиперкинетичког поремећаја су променљивог интензитета, али константно ремете интелектуални, социјални и психолошки развој детета утичући негативно на разне сфере живота, што углавном има за последицу и ниско самопоуздање детета.
Поремећај је три до четири пута чешћи код дечака него код девојчица, а постоје и разлике у испољавању симптома међу половима - дечаци обично испољавају моторну хиперактивност, а девојчице непажњу. За девојчице је карактеристично да често сањаре и да се њихова хиперактивност испољава као вербална или емоционална.
Тачан узрок овог поремећаја није утврђен. Међутим, неки докази указују на то да генетски фактори и фактори околине имају значајну улогу у појављивању овог поремећаја током раног детињства.
Симптоми поремећаја пажње и хиперактивности подељен је три типа:
- Претежно непажљив тип - недостатак пажње приликом извођења свакодневних и уобичајених активности,
- Претежно хиперактивни/импулсивни тип - прекомерна моторна активност која не одговара узрасту,
- Комбиновани тип који укључује симптоме оба претходна типа. Ова врста хиперкинетичког поремећаја се сматра најчешћом.
Поремећај пажње може дијагностиковати психолог, психијатар или педијатар. Не постоји лек, јер хиперкинетички поремећај није болест, али се особама може пружити медицинска и психолошка помоћ.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ