Hiperkinetički poremećaj tj. ADHD je neurobihejvioralni razvojni poremećaj koji se javlja u detinjstvu. Najčešće se javlja u uzrastu od 3-4 godine, dok se obično otkriva pri polasku deteta u školu, a može da traje i tokom adolescencije i odraslog doba.
Hiperkinetički poremećaj je stanje za koje je karakterističan vrlo visok stepen motoričke aktivnosti kao manifestacija vrlo visoke aktivnosti uma. Mnogi ljudi sa hiperkinetičkim poremećajem su vrlo inteligentni i izrazito maštoviti.
Najčešće se javlja u uzrastu od 3-4 godine, dok se obično otkriva pri polasku deteta u školu, a može da traje i tokom adolescencije i odraslog doba.
Simptomi hiperkinetičkog poremećaja su promenljivog intenziteta, ali konstantno remete intelektualni, socijalni i psihološki razvoj deteta utičući negativno na razne sfere života, što uglavnom ima za posledicu i nisko samopouzdanje deteta.
Poremećaj je tri do četiri puta češći kod dečaka nego kod devojčica, a postoje i razlike u ispoljavanju simptoma među polovima - dečaci obično ispoljavaju motornu hiperaktivnost, a devojčice nepažnju. Za devojčice je karakteristično da često sanjare i da se njihova hiperaktivnost ispoljava kao verbalna ili emocionalna.
Tačan uzrok ovog poremećaja nije utvrđen. Međutim, neki dokazi ukazuju na to da genetski faktori i faktori okoline imaju značajnu ulogu u pojavljivanju ovog poremećaja tokom ranog detinjstva.
Simptomi poremećaja pažnje i hiperaktivnosti podeljen je tri tipa:
- Pretežno nepažljiv tip - nedostatak pažnje prilikom izvođenja svakodnevnih i uobičajenih aktivnosti,
- Pretežno hiperaktivni/impulsivni tip - prekomerna motorna aktivnost koja ne odgovara uzrastu,
- Kombinovani tip koji uključuje simptome oba prethodna tipa. Ova vrsta hiperkinetičkog poremećaja se smatra najčešćom.
Poremećaj pažnje može dijagnostikovati psiholog, psihijatar ili pedijatar. Ne postoji lek, jer hiperkinetički poremećaj nije bolest, ali se osobama može pružiti medicinska i psihološka pomoć.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU