Сви се трудимо да у телу имамо што мање масти, али то не важи за браон маст. Њу ћете желети да имате након чујете које користи даје организму.
Све донедавно, медицина није ни познавала да у људима постоји и браон маст. Масно ткиво смеђе боје тешко се детектује у телу, јер се код људи налази на различитим местима. У односу на сало, овај тип масти је организму много кориснији.
Сваки људски организам има бар мало браон масти. За разлику од беле масти, која складишти калорије, ћелије браон масти сагоревају енергију и производе топлоту.
Шта су браон масноће?
Браон масно ткиво или брон масноће су богате митохондријама које му дају тамнију нијансу. Као бебе имамо доста ових масноћа, али се она смањује како растемо и старимо. Многи људи и даље имају браон масноће у двадесетим и тридесетим годинама, али их до шездесете нико већ нема. Углавном се ове масти скупљају код врата и рамена.
Прочитајте још: ПРВА СТВАР УЈУТРУ: Једите ове 4 намирнице за доручак како бисте ПОКРЕНУЛИ МЕТАБОЛИЗАМ
Сало које видимо стомаку и које се добија након слаткиша и нездраве исхране је беле боје, јер оно сакупља енергију – калорије, док браон може да их троши. Другим речима, браон масти су састојак који може убрзати метаболизам и помоћи код решавања вишка белог сала.
Хладноћа активира браон маст
Провођење времена на хладноћи чини да се браон маст све више активира у организму, па чак и да проузрокује да се увећа број ћелија исте масти. Она нам помаже да чувамо нашу телесну температуру, што сисари и птице и користе, па одржавају сопствену топлоту мање-више константном.
Браон маст помаже бебама при терморегулацији, јер оне у том узрасту не умеју да дрхте и цвокоћу како би се угрејале. Код одраслих особа које су изложене ниским температурама, браон маст може да послужи као „унутрашња јакна“ која загрева крв да она иде до срца и мозга и протиче кроз хладне екстремитете.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ