САРС-ЦоВ-2 вирус који узрокује Цовид 19, еволуирао је након што се неколико различитих вируса спојило у један, показала су истраживања.
Према сликама САРС-ЦоВ-2 97 је на површини идентичан шиљку коронавируса, званом РаТГ13, који је пронађен током испитивања слепих мишева.
Прочитајте још: Хиљаде преживелих од короне су БОМБА КОЈА ОТКУЦАВА: Прети им СМРТ далеко гора од многих врста РАКА
Међутим, мале разлике чине САРС-КоВ-2 далеко стабилнијим и хиљаду пута бољим у везивању рецептора у људским ћелијама, званог АЦЕ2, откривају научници. АЦЕ2 се зове "кључ за улазак" у људско тело, а мутације на шиљку САРС-ЦоВ-2 чине га савршеним обликом.
Истраживачи са Института у Лондону "Франсис Крик" кажу да њихов налаз не помаже у расветљавању порекла вируса који је убио више од пола милиона људи, али да ово последње истраживање показује да се вирус током времена природно развио и да га није створио човек.
Кина је више пута одбацила оптужбе да је коронавирус створен у лабораторији у граду Вухан, где је пандемија почела у децембру. И званичници Светске здравствене организације више пута су оспорили те тврдње, рекавши да нема доказа да је нови коронавирус створен у лабораторији.
Прочитајте још: ПАМУЧНЕ маске помажу у заштити, али само ако их ПРАВИЛНО ДЕЗИНФИКУЈЕТЕ! Ево и како
Научници су користили технику звану криоелектронска микроскопија да би направили што уверљивију слику коронавируса. Упоредили су САРС-ЦоВ-2 са РаТГ13 и дошли до закључка да РаТГ13 неће бити штетан за људе и вероватно не може да инфицира људе путем ћелије АЦЕ2рецептора.
Оба различита коронавируса имала су шиљке готово идентичног облика и структуре, али нешто мањих модификација.
Прочитајте још: "Ово је горе од ратне зоне, лекари људе намерно заразе": Медицинска сестра открила ШОКАНТНЕ детаље из болнице (ВИДЕО)
Међутим, ове мале разлике имале су моћан утицај на инфективност вируса код људи, чинећи га хиљаду пута бољим у инвазији на људске ћелије. Антони Вроел, главни у изучавању ове студије рекао је:
Шиљак је кључ који омогућава САРС-ЦоВ-2 улазак у људске ћелије. Промене у гену вируса утичу на структуру шиљака, због тога имају потенцијал да вирус више или мање буде у могућности да уђе у ћелију човека.
Професор Мак Цриспин са Универзитета Саутемптон у априлу је створио један од првих 3Д модела вируса, показујући велику количину шиљака на спољној страни. Открио је да шиљци направљени од шећера могу да се увуку у тело неприметно, али су научници открили да нови коронавирус није тако заштићен или подмукао као неки вируси, попут ХИВ-а.
- Вируси попут ХИВ-а, који се задржавају у једном организму, морају стално да избегавају имуни систем и имају заиста густ слој гликана као штит имунолошком систему. У случају коронавируса, нижи слој заштићеног шећерима може да се одржава и у овом случају прелази са човека на човека.
- Међутим, нижа густина гликона значи да постоји мање препрека за имуни систем да неутралише вирус антителом, што доводи до веома охрабрујућа поруке за развој вакцине.