Миоми код највећег броја пацијенткиња не дају симптоме.
Углавном се случајно откривају на ултразвучном прегледу, али код жена које планирају да рађају без обзира на величину ова бенигна творевина мора да се уклони. У супротном, на хируршко лечење се упућују само оне припаднице лепшег пола код којих миом ствара тегобе.
Доцент др Катарина Стефановић, гинеколог Клиничког центра Србије, каже да када миом даје симптоме обично је реч о учесталом мокрењу услед притиска на бешику, продуженом крварењу због немогућности скупљања материце после менструације:
Прочитајте још: Доктор КОВЧИН УПОЗОРАВА: Срби чекају да СИМПТОМИ РАКА прођу сами од себе и касно се јављају!
Код жена којима је дијагностикован миом, а завршиле су са рађањем, ова промена на материци се само прати на редовним прегледима.
Код жена које су завршиле са рађањем - миом се само прати.
- Миоми који убрзано расту су најчешће они који индикују оперативно лечење, а у веома малом проценту могу да побуде сумњу на претварање миома у злоћудни тумор - каже др Стефановић.
Миоми сами по себи не узрокују стерилитет, али свакако уз неки већ постојећи проблем могу да доведу до потешкоћа у зачећу.
Скидају се ако су велики и дегенеративни.
- Код жена које нису рађале и које желе да сачувају материцу миоми се скидају, и у највећем проценту колико год да их је и где год да се налазе могуће их је скинути - каже наша саговорница.
Прочитајте још: НЕ ИГНОРИШИТЕ потребу за МОКРЕЊЕМ, озбиљно нарушавате здравље
- Уколико се налазе у шупљини материце и нису велики, пацијенткиња не мора да се оперише. У том случају миом може да се скине уласком одређеног инструмента у материцу и вађењем миома кроз грлић и вагину. Одређени миоми могу да се ваде и лапароскопским приступом, без отварања трбуха. Када су велики иимају дегенаративне промене отварање стомака је неминовно - каже докторка.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ