Уколико нисте ујутру гладни, можда је у овим стварима проблем
Сигурно сте небројано пута да је доручак најважнији оброк током дана. Али постоје многи људи који ујутру не осећају глад и једноставно немају потребу да једу.
Прочитајте још: ПЕТ проверених начина да убрзате тело и смршате
Иако у неким случајевима мањак осећаја глади ујутру може бити и знак озбиљне болести, најчешће се ради о сасвим нормалној ствари. Ово су могући разлози зашто не осећате глад ујутро.
1. Јели сте касо увече
Ово је најчешћи разлог зашто нисте гладни кад устанете, а посебно ако сте касно увече јели масне оброке или протеине. Ти макронутријетни могу успорити пражњење желуца и тако остајете дуго сити. Протеини могу и да промене ниво хормона који контролишу глад и апетит. Исто тако и масноће могу утицати на апетит али и могу појачати осећај глади. Ако волите да једете касно и прескачете доручак, докле год пазите да уносите довољно нутријената и воде у организам, то је сасвим у реду.
2. Ниво хормона се мења током ноћи
Током ноћи и сна, ниво неколико различитих хормона се мења, а управо то може утицати на апетит. Посебно се то односи на адреналин који је, чини се, доста јачи управо ујутро. Верује се да управо овај хормон зауставља осећај глади на начин да успорава процесуирање хране у организму. Овакво понашање хормона је посве нормално и не захтјева бригу, но ако примијетите нагле промјене у апетиту, поразговарајте с лијечником.
3. Анксиозни сте или депресивни
Оба стања могу утицати на апетит, а уз поремећаје сна, умор и губитак интереса, депресија посебно јако може утицати на осећај глади. Анксиозност може повећати ниво одређених хормона хлади, а многа су истраживања показала да су управо ова стања одговорна и када је у питање претеривање у јелу. Ако патите од ових стања, најбоље је разговарати с лекаром ако вам она стварају проблеме и с исхраном.
4. Трудни сте
Јутарња мучнина је сасвим нормална појава која је праћена повраћањем и мучнином, а јавља се код 80 посто трудница. Иако се може јавити током целог дана, најчешће се ипак јавља ујутро, а исто тако и нестаје после отприлике 14 недеља. Наравно да ће оне утицати и на апетит, а једна је студија показала да због ње чак 34 посто жена у том периоду једе много мање. Осим мучнине, трудноћа може створити и друге проблеме попут лоше пробаве, надутости и закаснелог испражњавања стомака. Мали оброци и пуно воде, доста сна и избегавање мириса који вам сметају могу побољшати апетит.
5. Болесни сте
Сасвим је нормално да болест може узроковати губитак апетита, а посебно ако се ради о респираторним инфекцијама, попут обичне прехладе или упале плућа. Понекад ће нестати и чуло укуса или мириса па храна неће бити нимало привлачна. Када сте болесни посебно је важно пити пуно воде, чак и ако нисте гладни. Супа, чај, банана, сок од јабуке су добар избор.
6. Други могући проблеми
Уз све наведене факторе, постоји и неколико могућих разлога зашто не осећате глад када се пробудите. Ово би могли бити неки од њих:
Узимате одређене лекове: многи лекови, као и антибиотици и диуретици могу смањити апетит
Старите: смањен апетит је уобичајен код старијих особа због мањих енергетских потреба, хормона и социјалног фактора
Прочитајте још: Ово су главни СИМПТОМИ ИСЦРПЉЕНОСТИ ТОПЛОТОМ: Због чеха их не треба занемаривати
Имате проблема са штитном жлездом: Губитак апетита може бити повезан са успореним радом ове жлезде
Овулирате: Ниво естрогена расте за време овулације, а то може довести до смањеног апетита
Хронична болест: Болести попут ХИВ-а, болести јетре и срца могу смањити апетит.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ