Важно је да се у таквим случајевима најпре посаветујете са лекаром, али је добро знати да се лекови не кваре на исти начин како храна.
На питање да ли је паметно користити лекове након истека рока трајања, одговорила је др Ивана Прпић Знидарчић, специјалиста породичне медицине.
- Лекови и додаци исхрани, те разне креме, масти и гелови различитих намена саставни су део наших живота од самог његовог почетка до краја. Као и сви производи и они имају временски рок у којем произвођач гарантује њихову сигурност и максималну ефикасност. Међутим да би неки производ, а у овом случају је то лек, био ефикасан и да не би угрозио здравље конзумента пођеднако су важни и услови у којима се он чува - преноси "Б92".
Прочитајте још: ГРЕЈПФРУТ је здрав, али може имати НЕГАТИВНА дејства ако се узима са ОВИМ лековима
У сваком упутству које добијемо уз лек, које никако не би требало да бацамо након отварања, постоји пасус о његовом правилном конзумирању, чувању као и датуму до којег произвођач гарантује његову сигурност.
Најчешће је предвиђено да се лекови и додаци исхрани чувају на тамном и хладнијем месту које неће бити под утицајем високе температуре нити влаге, а то нису купатила где људи најчешће чувају медикаменте, као ни аутомобили, јер тада лек неће бити сигуран за конзумацију чак ни ако је у року.
Нека досадашња истраживања су показала ефикасност и безбедност појединих лекова дуже након истека рока трајања, али је препорука да се то поштује, као и начин чувања према препоруци произвођача.
Ово посебно важи за лекове који се користе у лечењу хроничних болести, акутних инфламаторних болести (антибиотици), као и у лечењу хитних стања, као што је адреналин у шприцевима, који се користи као приручна терапија код особа преосетљивих на одређене намирнице или уједа инсеката.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ