Компликације након Ковид-19 могу бити озбиљније него сама инфекција, упозоравају лекари.
Чак и за оне пацијенте који су прележали корону у блажем облику постоји велики ризик од инфаркта, шлога, настанка кардиоваскуларних болести, дијабетесе, енцефалопатије и других тешких обољења.
Прочитајте још: Ево када ТРНЦИ по телу могу да указују на опасна стања!
Одложен Паркинсон
Иако већ другу годину живимо са короном, још увек не знамо све нити о самом вирусу, нити о његовим компликацијама. Ковид-19 се понаша непредвидиво, зато прогнозирати последице у дугорочној перспективи је скоро немогуће.
Добро је познато да је иначе свака инфекција - чак и банални сезонски грип - опасна баш због могућих тешких компликација.
Оне се понекад појављују током акутног периода - али у неким случајевима могу се одложити, то јест, не настају одмах, већ неко време након инфекције.
Тако је, на пример, било током Првог светског рата. Тада се човечанство суочило са новом болешћу, која је личила на грип, али имала специфичан симптом: заражени пацијенти су често упадали у стање хибернације.
Ова болест, чији узрочник и до сада није познат, добила је назив летаргични енцефалитис.
Многи болесници који су прележали летаргични енцефалитис, после неколико година су се суочили са тешком компликацијом - код њих се развио Паркинсонов синдром, односно дегенеративне промене у мозгу.
Благи облик, тешке компликације
Хоће ли и Ковид-19 имати одложене последице - за сада нико не зна. Али тренутни подаци нису много охрабрујући.
Чак и након благог тока корона вируса, 30% пацијената пати од компликација.
Срчане абнормалности пронађене су у 78% пацијената који су прележали корону, упала миокарда - код 60%, 76% пацијената су имали висок ниво ензима тропонин, који је иначе показатељ оштећења срца.
Чак и након благог тока корoна вируса, 30% пацијената пати од компликација. Лекари тврде: постковидни синдром или Лонг-Ковид ("дуготрајни ковид") често је посебно тежак баш код оних пацијената који су имали благи облик акутног стадијума инфекције. Због смањења имунитета, вирус, иако већ неактиван, дуго циркулише у организму - а имуни систем не може да га се реши ни на који начин.
Прочитајте још: Научите како се једе ЖИВА КОПРИВА и директно унесите витамине: Бодље се уклањају једноставним потезом (ВИДЕО)
Клиничка слика "продуженог ковида" код различитих пацијената је исто различита. Међу главним симптомима су болови у грудима, као и лупање срца, стална малаксалост, кашаљ и дисфункцијадигестивног тракта. Чак и након благог облика коронавируса, може доћи до неуромиалгије - јаког бола у мишићима.
Комплетан текст и још много занимљивих тема прочитајте у најновијем, штампаном издању "Руског травара".
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ