Током сна очи и мозак реагују слично ономе кад сте будни.
Тело вам је можда мирно, али, док сањате, очи се непрестано врте у круг. Научници су дуго мислили како се то догађа у складу с оним што мозак види у сну, али до данас та тврдња није доказана.
Ипак, чињеница је да током сна очи и мозак реагују слично ономе како би на исте доживљаје реаговали у будном стању, закључак је истраживања.
Оно што остаје својеврсна енигма је стварно значење снова. Успркос разним сановницима и тумачењима, није могуће до краја одредити поруке које нам шаље подсвест.
Од невероватних пејзажа преко животиња које говоре до надприродних моћи - снови знају бити уистину бизарни. Међутим, то се све у датим тренуцима чини нормалним из разлога што део мозга уопште не региструје шта се заправо догађа.
Прочитајте још: Ове окидаче ГЛАВОБОЉЕ можете сами да спречите
Италијански истраживачи помало су контроверзно закључили како су чудни снови уско повезани са психозом, јер се људи лако искључују из реалности и стварају погрешне закључке.
Стручњаци тврде да снови и машта активирају делове у десној хемисфери мозга, што се повезује с обрадом речи и њихових значења и са расуђивањем ситуација. Занимљива је спознаја да је активност мозга мања што је сан чуднији, као да мозак одустаје од његовог разумевања.
Снове је могуће и контролисати, што је познато као луцидно сањање.
Прочитајте још: ОСАМ СИМПТОМА болести које никада НЕ СМЕТЕ ИГНОРИСАТИ
Постоји техника којом се може вежбати та вештина, али сада је измишљена и маска која мозгу шаље сигнале о жељеном сну. Принцип је врло једноставан - маска се пре спавања ставља на очи, а остало је њена брига. Она препознаје у којој сте фази сна и у складу с тиме наводи мозак на потребне радње.
Погледајте у видеу како то функционише:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ