Пријатељство доноси подршку, поверење, поштовање, заједнички развој и вредности... Некад се под "пријатељством“ крије емоционално или финансијско искоришћавање. Руски психијатар истиче 7 знакова токсичног пријатељства.
Пријатељи су породица коју сами бирамо... Али, нажалост, није увек тако. Као што постоје токсичне романтичне везе, однос са родитељима и рођацима, тако и пријатељства могу бити токсична. Руски психијатар и психотерапеут Василиј Шуров наводи кључне знаке токсичног пријатељства и објашњава зашто пристајемо да их толеришемо.
Важност здравог пријатељства је тешко преценити: подршка, поверење, међусобно поштовање, заједнички развој, заједничке вредности, интереси и циљеви. Али понекад се под маском "пријатељства“ крије скривени емоционално или финансијско паразитирање или чак скривено непријатељство.
Ово је 7 знакова токсичног пријатељства:
1. Прекомерно дружење
Један од првих неочигледних знакова јесте осећај "сувишности“ у нашем пријатељству или наметљивост. Особа редовно инсистира на виђању – чак и ако кажемо да тренутно немате слободног времена, енергије, новца за забаву или једноставно нисте расположени. А ваш "пријатељ" се увреди. Човек активно дели све детаље свог живота и захтева исто понашање од нас - и вређа се ако немамо ресурса да слушамо велике приче или не желимо да поделимо нешто лично у том тренутку. "Ја ти кажем све, све, а ти... Зашто не поделиш са мном?“
Кључна тачка овде је осећај „искривљености“, а дружење терет, извор умора и нелагоде.
2. Кршење утврђених граница
Здрава пријатељства заснивају се на дубоком међусобном поштовању, на коме се гради темељ поверљиве интимности. Али овај темељ је уништен ако особа редовно крши границе које смо поставили: говори и ради ствари које смо више пута приметили као непријатне или неприхватљиве.
На пример, човек долази у посету без упозорења, стално касни, намерно скреће разговор на теме које су за вас изузетно болне или их наговештава, узима наше ствари без питања, не враћа позајмљене ствари или новац. Ми немамо право да "преправимо“ другу особу "за себе“. Али пријатељство подразумева заједничко стварање међусобно удобног простора. Компромиси су могући.
3. Манипулација "пријатељством"
Још једно звоно за узбуну јесте редовна манипулација "пријатељским осећањима“. Дакле, особа може користити "пријатељство“ као изговор за било какве повреде у комуникацији које се иначе сматрају неприхватљивим.
"Да, узео сам твој предмет без питања. Али ми смо пријатељи, пријатељи увек деле једни са другима!"
"Не могу поново да вратим дуг... Али ми смо пријатељи, разумете моју ситуацију..."
Неки људи су искрено уверени да је блиска комуникација изговор за сваку неправду. Што је однос значајнији, то више рачунамо на подршку и пристојност - интимност претпоставља извесну рањивост и још смо осетљивији на лоше понашање и издају поверења.
4. Претерана критика
У токсичном пријатељству критика је неприкладна, редовна и прилично агресивна. Особа вам стално даје коментаре, наметљиве нежељене савете. Он критикује разне области вашег живота, од изгледа и стила одевања до говора, навика у понашању и одлука. Такође може да обезвреди и исмеје ваше планове, циљеве, потребе и жеље.
"Ова хаљина ти не стоји, стомак и целулит се одмах виде..."
"Завршили реновирање?.. Овде бих другачије урадио, а и овде..." "Ко ти је то урадио? А, то си ти..."
Блиски пријатељи су категорија људи од којих смо често спремни да прихватимо конструктивну критику, али критика у токсичном пријатељству нема никакве везе са подршком и бригом. Човек покушава да се уз нашу помоћ осећа лепшим, искуснијим, мудријим.
5. Негативност
Генерално, комуникација у токсичним пријатељствима садржи велики удео негативних искустава. Ово није само критика, већ и једностране жалбе на живот, активно оговарање. У комуникацији са таквом особом, имате осећај да је она вечна жртва околности, једина здрава и добра особа у кругу непријатеља, будала и неспособних људи.
"И опет сам у невољи... О, зашто ми опет све ово треба?! Универзум је неправедан према мени... Али навикао сам на то."
"Толико је патетичних људи около... Али ти ниси такав, волим те!
Таква негативна комуникација је опасна јер вас гура у песимистичко или љутито-раздражљиво стање. Ако пријатељ редовно и живописно оговара своју околину, ризикујете да будете један од тих људи у неком тренутку.
6. Ривалство
Још један опасан знак токсичног пријатељства је скривено такмичење. А ви стичете осећај да против своје воље учествујете у њему. Човек се често упоређује са нама, понавља ваше одлуке и тражи разлог да покаже своју супериорност. Штавише, чини се да му наши неуспеси и порази пријају више него наши успеси - особа може да минимизира комуникацију током периода наших успеха, а онда поново "открива" када почнемо да имамо потешкоћа.
"Ниси спавао целу ноћ? Пффт, нисам спавао већ два дана!“
7. Набијање кривице
Коначно, најопаснији и очигледнији знак токсичног пријатељства јесте манипулација кривицом. То се манифестује у самој позицији "тајног ривалства”. Чини се да нас пријатељ прикривено окривљује за наше успехе: користе поређења, исмевање и шале, "увреде“.
"Па, наравно, теби је лако рећи... Али мени!"
"Требало би да си лоше расположен, сад си богат..."
Има отворене оптужбе или показује пасивну агресију (на пример, тихе увреде).
"Постао шеф? Али могла би ми дати посао, платити, помоћи... Знаш како ми је тешко... Наше пријатељство ти ништа не вреди!
Зашто толеришемо такво "пријатељство"?
Чини се, зашто не одбијемо да комуницирамо са особом која исцрпљује наше ресурсе, квари нам расположење и снижава наше самопоштовање? Авај, чак и разумевање токсичности везе не помаже увек да се из ње побегне.
Постоји неколико могућих разлога:
страх од усамљености;
уверења и осећај дужности (дружите се од детињства)
страх од реакције.
Али кључни проблем јесте недостатак осећаја "сопствене вредности“, сумње у себе, неразумевање сопствених осећања, обезвређивање личних потреба...
Сенса
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ