Издржите довољно дуго и на крају ћете се навићи.
Савремене технологије понудиле су нам хрпу апликација које би требало да нам помогну да усвојимо боље навике, међутим многе од њих полазе од претпоставке да нам је за то потребан само 21 дан.
Зашто баш 21 дан?
Овај број дана наводно је устоличио пластични хирург Максвел Малц који је установио да је његовим пацијентима требало око 21 дан да се навикну на своја нова лица. Међутим, према неким другим научним студијама, време потребно за стицање нових навика није тако јасно дефинисано.
Прочитајте још: Када сте ГЛАДНИ не хватајте се за НОВЧАНИК!
Истраживачи са Универзитетског колеџа у Лондону испитали су стицање нових навика код 96 испитаника у размаку од 12 недеља и открили да је просечно време потребно за задржавање нових навика заправо 66 дана. Односно, време је варирало о 18 до невероватних 254 дана.
Фото: Депосит
Порука овог истраживања је да ће вам требати најмање два месеца ако желите да учврстите неку нову навику и не би требало да очајавате ако се за три недеље не догоди чудо – већини људи то једноставно није довољно.
Не постоји типичан временски оквир за прекидање неке навике.
Свака стара навика тражи замену
Како објашњава психолог Тимоти Пихил, то су две стране исте медаље: - Да бисмо се решили неке навике, значи да морамо успоставити нову навику, неки одговор. Стара навика или образац реаговања је још увек ту.
Прочитајте још: НЕВЕРОВАТНО! Психолози открили када су људи нај(НЕ)срећнији и ТО може да вам промени живот
- Много је лакше започети нешто ново, него одустати од неке навике а да је не замените неким новим обликом понашања - напомиње неуролог Елиот Беркман.
Фото: Депосит
- То је један од разлога зашто су помагала за одвикавање од пушења попут никотинске жваке или електронских цигарета ефикаснија од никотинских фластера. а
Стручњаци се слажу да не постоји типичан временски оквир за прекидање неке навике, а прави рецепт је комбинација особина личности, мотивације, околности и која је навика у питању.
Много је лакше започети нешто ново, него одустати од неке навике.
- Људи који желе да се ослободе неке навике зато што се она коси са њихвом личним вредностима, брже ће успети да промене своје понашање од оних који то раде због спољног притиска - додаје Беркман.
Прочитајте још: Оригинална просидба у којој је учествовао читав град (ВИДЕО)
Не очекујте брзе резултате
Према професоки психологије Сузан Краус Витборн, неке навике се могу брзо променити: - У екстремним случајевима, неке навике се прекидају тренутно. На пример, ако се тешко разболите и дим цигарете почне јако да вам смета или ако за длаку избегнете да вас не удари аутобус јер сте ходали улицом и куцкали поруку на телефону.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ