Спрска православна црква празнује их 27. јула
Акила је био један од седамдесет апостола, ученик апостола Павла, заједно са својом супругом Присилом био му је велики помоћмик у проповедању Јеванђеља.
Јеврејин пореклом из Понта, он је живео у Риму са својом женом Прискилом, одакле га цар Клаудија 52. године протеро и населио у Коринт.[1] Тамо се сусрео са апостолом Павлом, који је је кристио њега и његову жену и увео их у хришћанство.
У својој Посланици Коринћанима, коју је писао у Ефесу, апостол Павле на крају каже: поздрављају вас много Акила и Прискила сдомашњом црквом својом (Кор 16, 9). По смрти цара Клаудија би дозвољено Јеврејима да се врате у Италију, и Акила с Прискилом се врати у Рим. Пишући по том посланицу Римљанима из Коринта апостол Павле поздравља старе пријатеље и сатруднике своје: поздравите Прискилу и Акилу, помћнике моје у Христу Исусу који за душу моју своје вратове положише, којима не ја један захваљујем него и све цркве незнабожачке, и домашњу цркву њихову (Рим 16, 3–4). Доцније опет видимо Акилу у Ефесу, где делује заједно са светим Тимотејем. Окован у Риму пише Павле Тимотеју у Ефес: поздрави Прискилу и Акилу (Друга Тимотеју 4, 19).
Током прогона цара Нерона и повукао се Ефес где је проповедао Јеванђеље заједно са својом супругом Присилом, где су обоје завршили мученичком смрћу.
Никодим је библијска личност, јеврејски свештеник (фарисеј) и члан синедриона који је послан да проучи Исусову науку.
Након незадовољства првосвештеника и фарисеја што није Исуса привео к њима, он је отворено устао против њих (Јован VII, 32, 45 — 53). После страдања и Христове смрти, помогао је Јосифу Ариматејеском при скидању Христовог тијела са крста и погребења (Јован XIX, 38 — 42). По црквеном предању примио је крштење од апостолâ. Јудеји су га удаљили из синедриона и Јерусалима. Потом је живео у дому свог рођака Гамалила изван Јерусалима, где је и скончао.
БОНУС ВИДЕО
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ