Траже се зато позитивне мисли. Али не исфорсиране - сматра Леонора Павлица, клинички психолог и конструктивистички психотерапеут.
Срећа се налази у свему, треба само знати издвојити је - поручивао је Конфучије, кинески филозоф. То је оно што нам је више него потребно, да не бисмо психолошки потонули.
Прочитајте још: Уколико желите да очувате везу никако не радите следеће ствари
Нисам присталица самонаметнутог позитивног мишљења јер сматрам да нас то само дистанцира од проблема, који је, колико год га негирали, ипак присутан - каже Леонора.
Штавише, она сматра да је форсирање таквог духа у непријатним околностима заправо контрапродуктивни бег. Човек, наравно, мора да проналази и позитивне садржаје, њих свакако има, и никад није баш све тако црно.
Сузбијање бриге је опасно, јер се она враћа.
Треба оставити места и за страхове, сумње, немире, јер су и они саставни део живота. Ако се по сваку цену трудимо да их негирамо, тиме занемарујемо добар део својих емоција и отварамо простор да нам се, пре или касније, врате у облику пољуљане психолошке равнотеже - најчешће кроз анксиозност, депресију, психосоматику и слично.
Зато стручњак саветује нас, али притом мисли и на све људе широм планете, да се баве и мисле о лепим стварима, али да не сузбијају бригу.
Брините пуних пола сата, ни више ни мање.
Циљ је ограничити је, а не игнорисати је! Дакле, сваки дан одвојте пола сата да мислите “бринуће” мисли. Ни више ни мање. Између тога живите колико је могуће безбрижно. Уговорите свој “састанак” са бригом, у унапред одређено време и доследно јој се посветите. Ако вам се “бринуће” мисли јављају пре или после договореног времена, реците им да се стрпе и сачекају своје време.
Прочитајте још: Да бисте били здрави потребно је да угађате свом мозгу, а ево и како
На овај начин осетићете да имате већу контролу над својим животом, па и над бригом - каже психолог и додаје да у оваквим околностима живот не може да буде константно позитиван, а ни неуморно негативан, као и да је све у крајњој линији ствар равнотеже.