Traže se zato pozitivne misli. Ali ne isforsirane - smatra Leonora Pavlica, klinički psiholog i konstruktivistički psihoterapeut.
Sreća se nalazi u svemu, treba samo znati izdvojiti je - poručivao je Konfučije, kineski filozof. To je ono što nam je više nego potrebno, da ne bismo psihološki potonuli.
Pročitajte još: Ukoliko želite da očuvate vezu nikako ne radite sledeće stvari
Nisam pristalica samonametnutog pozitivnog mišljenja jer smatram da nas to samo distancira od problema, koji je, koliko god ga negirali, ipak prisutan - kaže Leonora.
Štaviše, ona smatra da je forsiranje takvog duha u neprijatnim okolnostima zapravo kontraproduktivni beg. Čovek, naravno, mora da pronalazi i pozitivne sadržaje, njih svakako ima, i nikad nije baš sve tako crno.
Suzbijanje brige je opasno, jer se ona vraća.
Treba ostaviti mesta i za strahove, sumnje, nemire, jer su i oni sastavni deo života. Ako se po svaku cenu trudimo da ih negiramo, time zanemarujemo dobar deo svojih emocija i otvaramo prostor da nam se, pre ili kasnije, vrate u obliku poljuljane psihološke ravnoteže - najčešće kroz anksioznost, depresiju, psihosomatiku i slično.
Zato stručnjak savetuje nas, ali pritom misli i na sve ljude širom planete, da se bave i misle o lepim stvarima, ali da ne suzbijaju brigu.
Brinite punih pola sata, ni više ni manje.
Cilj je ograničiti je, a ne ignorisati je! Dakle, svaki dan odvojte pola sata da mislite “brinuće” misli. Ni više ni manje. Između toga živite koliko je moguće bezbrižno. Ugovorite svoj “sastanak” sa brigom, u unapred određeno vreme i dosledno joj se posvetite. Ako vam se “brinuće” misli javljaju pre ili posle dogovorenog vremena, recite im da se strpe i sačekaju svoje vreme.
Pročitajte još: Da biste bili zdravi potrebno je da ugađate svom mozgu, a evo i kako
Na ovaj način osetićete da imate veću kontrolu nad svojim životom, pa i nad brigom - kaže psiholog i dodaje da u ovakvim okolnostima život ne može da bude konstantno pozitivan, a ni neumorno negativan, kao i da je sve u krajnjoj liniji stvar ravnoteže.