Зашто понекад не знамо шта желимо и шта да учинимо поводом тога? Одговоре на ова питања дао је чувени руски психотерапеут Михаил Лабковски.
Људи су често уверени да знају своје праве жеље. Међутим, да ли је то заиста тако? Ако је тако, зашто су ови људи несрећни чак и када су постигли своје циљеве? Једна верзија: у ствари, жеље нису њихове, сматра Михаил Лабковски, популарни руски психолог и психотерапеут.
Зашто понекад не разумемо шта желимо и шта да учинимо поводом тога? Одговоре на ова питања дао је психотерапеут Михаил Лабковски у својој књизи "Желим и хоћу да прихватиш себе, волиш живот и постаниш срећан“.
Зашто се човек збуни у својим жељама?
Најчешће је разлог томе је недостатак самопоуздања. Настаје због неправилног васпитања. На пример, када је дете било више критиковано него хваљено.
Или су покушали да га убеде предрасудама: "одрасли знају шта је најбоље“, "мама неће дати лош савет“ итд. Као резултат тога, човек престаје да верује себи и живи не својим животом, већ како други кажу.
Осим тога, човек може себи приписати непостојеће жеље јер не жели да буде црна овца међу осталима. Другим речима, плаши се да буде сам.
Како да разумете шта заиста желите?
Важно је да су ваши циљеви усклађени са вашим вредностима. У супротном, чак и ако су ваши циљеви постигнути, бићете разочарани: чини се да сте све постигли, али среће нема.
На пример, ако вам је најважнија породица, да ли је вредно да жртвујете време с најмилијима зарад посла? Наравно, једно другом не смета, а неретко породице имају своје послове.
Али говоримо о нечем другом: ако одлучите да се бавите предузетништвом само због новца, боље је да своје драгоцено време потрошите на уређење личног живота, а да зарадите новац на други начин.
Али понекад се можете збунити око вредности. Онда се сетите шта сте највише волели у детињству, чега сте се играли. На пример, ако сте волели да будете лидер, можда сте типичан лидер и можете да отворите сопствени бизнис?
Наравно, вреди проценити способности. На пример, ако сте већ имали лидерско искуство и уверени сте да то није за вас, покушајте нешто блиско. Можда нисте лидер, али имате природну харизму, па можете бити тренер?
Како да почнете да верујете себи?
Да ли сте се определили за своје жеље, али не желите да идете напред јер нисте потпуно сигурни? Запамтите: грешке су неизбежне, а највећа грешка биће неповерење у себе. Људи који вам говоре како да живите неће елиминисати негативне последице својих "лекција". Ваш је живот, тачка.
Али понекад је самопоштовање прениско да би особа предузела активну акцију. У том случају, вреди се сетити ситуација које су вас поткопале. Шта бисте рекли особи каква сте били у прошлости? Често ова вежба помаже да се превазиђе повређеност.
Но само повећање самопоштовања није довољно. Такође је важно да се стабилизујете и размислите. И никада не заборавите шта је написао Михаил Лабковски:
"Док не схватите шта заиста желите, никада нец́ете бити мирни и срец́ни... Док не верујете себи, уопште не знате шта желите. Све и ништа. Чим подигнете своје самопоштовање, одмах имате само једну верзију жеља. Желим и хоц́у. Прихватите себе, волите живот и постаните срец́ни."
Сенса
Бонус видео: