Православни верници данас почињу пост који траје до највећег хришћанског празника - Ускрса
Сматра се да је ово најстрожији пост, јер се претежно пости на води, али важно је знати да пост није само одрицање од хране. Најважније правило поста јесте уздржање од лоших мисли и дела, као и јачање духовности.
Ускршњи пост обухвата време Христовог страдања и његовог разапињања на Часни крст. Према вероватњу прва особа која је постила био је сам Христ који је, уочи голготе и разапињања на крст, себе подвргао дуготрајном уздржавању од хране и пића. и сви каснији мученици и светитељи живели су по истим правилима.
Ускршњ пост по недељама
Ускршњи пост дели се на седам недеља, од којих свака има своје име и правила:
Прва недеља Ускршњег поста: Чиста недеља
Ова недеља се назива и Тодорова или Теодорова недеља. За време првих дана ове недеље не пале се огњишта и жене не треба да кувају, него се једе раније припремљена храна.
Друга недеља Ускршњег поста: Пачиста недеља
Другу недељу Великог поста треба испостити на води од понедељка до петка, док је у суботу и недељу дозвољено јести храну спремљену на уљу.
Трећа недеља поста: Крстопоклона недеља
Током треће недеље поста православни хришћани поклањају се Часном крсту. Током ове недеље требало би суздржавати се од свих искушења духа.
Четврта недеља поста: Средопосна недеља
Ове недеље не треба изговарати ружне речи, чак ни у шали и треба се посветити раду.
Пета недеља поста: Глува недеља
Назив је добила по томе што је прошло пуно вемена у посту и долази време ћутања, покајања, глуво време. У Глуву недељу црква забрањује сва весеља, свирке, песму и забаве.
Шеста недеља поста: Цветна недеља
Најзначајнију улогу у овој недељи имају биљке и цвеће. Према веровању ништа што цвета не треба сејати, јер ће у том случају неће бити плода. Обичај је да се ових дана плету венчићи од врбових гранчица и цвећа.
Седма недеља Васкршњег поста: Страдална недеља
Последњу недељу пред Ускрс, верници проводе у строгом посту, молитви и покајању.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ