Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Пет митова о самопоуздању: Ево шта ипак није тачно

Психолози кажу да у стварности самопоуздање људи зависи од околности и ситуације, а његов ниво се може често мењати током живота

1686653597_shutterstock_718260430.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Који још митови о самопоуздању постоје и зашто их се не бисте одмах решили како бисте побољшали квалитет свог живота?

Високо самопоуздање је знак нарцизма

Високо самопоуздање се често меша са сујетом и нарцизмом, који се сматрају искључиво негативним квалитетом. Али да ли је тако? Ако на самопоуздање гледате као на однос према себи, онда високо самопоуздање подразумева позитиван однос према себи и прихватање себе у потпуности и без услова. Ово је препознавање сопствених достигнуц́а и адекватна перцепција својих недостатака. Ако размислите о томе, то је оно што је психотерапија.

Самопоуздање је урођено

Самопоуздање се мења током живота. На њега утичу друштво, свакодневни успеси, односи са вољенима, благостање. Може се променити без обзира на напоре и жељу особе и свесно се може исправити када радимо на себи и ослободимо се лажних уверења о себи.

Самопоуздање особе зависи од самопоштовања

Навикли смо да на несигурне људе гледамо као на људе са ниским самопоштовањем. У зависности од окружења и околности, човек се у једној ситуацији може осец́ати одлично, а у другој врло несигурно. Сасвим је нормално сумњати у себе под одређеним околностима.

Самопоуздање особе зависи од перцепције околине

Ако људи у близини разумеју и подржавају особу, самопоштовање ц́е се повец́ати. Ако човек жели да се осец́а боље у близини других, пре свега треба да води рачуна о својим потребама и жељама, границама и односима. На крају крајева, најважнија особа у вашем животу сте ви сами. А најважнији однос је однос према себи.

Високо самопоуздање рађа себичност

Нема ништа лоше у здравој себичности и обрнуто. Најчешц́е су деструктивне манифестације себичности карактеристичне за људе са ниским самопоштовањем. Уосталом, када је човеку изузетно важна процена околине, он сумња у своју „доброту“ и тражи потврду од других. Управо то се доживљава као нездрава себичност, као да људи око себе морају да убеђују и хране самопоштовање другог. Што је човек срец́нији, мање је фиксиран на себе и то исто захтева од других. Он је у хармонији са собом и околним светом.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas