Кокошије јаје старо 1.000 година, једно је од најстаријих икада пронађених у Израелу. Пошто је љуска била благо напукла, већина његовог садржаја је исцурила, али део жуманца је још увек у јајету, што ће омогућити даље анализе у будућности.
Израелски археолози су током ископавања у граду Дафна, пронашли кокошије јаје старо 1.000 година.
„Ово је веома ретко откриће и у Израелу и у свету. Занимљиво је пронаћи фрагменте јајета, али пронаћи цело јаје је јединствено откриће.
Пошто је унутрашњост љуске у одличном стању, археолозима ће бити лакше проучавање пронађеног материјала и извлачење ДНК", истакао је археолог Ли Пери Гал.
Фрагменти љуске јаја из ранијих периода пронађени су у Давидовом граду у Јерусалиму и у Цезареји и Аполонији.
Јаје датира из византијског периода
Комплетно јаје је ископано у огромном индустријском комплексу који датира из византијског периода од 4.до 7. века п.н.е. Унутар локације археолози су пронашли септичку јаму из исламског периода и на њихово изненађење унутра су приметили необичан предмет.
А цомплете цхицкен егг датинг бацк 1,000 yеарс хас беен унеартхед ин Yавне, а тоwн ин централ Исраел. А мирацулоус финд фор ботх Исраел анд тхе рест оф тхе wорлд.#Арцхаеологy | #Исраел | #цхицкен хттпс://т.цо/xплЛДпТСгп
— Тхе Јерусалем Пост (@Јерусалем_Пост) Јуне 9, 2021
Јаје сачувао отпад
„Претпоставља се да је јаје очувано због услова у којима је пронађено, у септичкој јами која садржи мекани људски отпад који га је сачувао. Чак и данас јаја ретко опстају у картонима супермаркета. Невероватно је помислити да је ово откриће старо 1000 година", рекла је археолог Ала Нагорски, директорка археолошких ископавања.
"Пилићи су у југоисточној Азији припитомљени пре око 6.000 година, али су тек касније коришћене у људској исхрани. Првобитно су коришћени у борбама, даривани краљевима, а неки лепши примерци били су у древним зоолошким вртовима. Требало им је времена да уђу у људску исхрану", рекао је Ли Пери Гал.
Први докази о гајењу пилића
Једно од налазишта где су први пут пронађени докази о гајењу пилића су у хеленистичком налазишту Мареша у Израелу, које је старо 2.300 година.
Пилетина је представљала важан део прехране старих Јевреја, а касније и старих муслимана, који нису могли да једу свињетину.
„Породицама је била потребна готова замена за протеин која не захтева хлађење и конзервирање, а пронашли су је у јајима и пилећем месу", рекао је Пери Гал.
Јаје пронађено у Дафни је пукло када је узето са локације, али је враћено у првобитно стање у лабораторији за органску храну.
У септичкој јами пронађени су и неки други предмети, укључујући три коштане лутке
Ископавања су изведена у оквиру пројекта изградње новог насеља у Дафни, јер израелски закон захтева да сви грађевински пројекти буду праћени ископавањем.