Kokošije jaje staro 1.000 godina, jedno je od najstarijih ikada pronađenih u Izraelu. Pošto je ljuska bila blago napukla, većina njegovog sadržaja je iscurila, ali deo žumanca je još uvek u jajetu, što će omogućiti dalje analize u budućnosti.
Izraelski arheolozi su tokom iskopavanja u gradu Dafna, pronašli kokošije jaje staro 1.000 godina.
„Ovo je veoma retko otkriće i u Izraelu i u svetu. Zanimljivo je pronaći fragmente jajeta, ali pronaći celo jaje je jedinstveno otkriće.
Pošto je unutrašnjost ljuske u odličnom stanju, arheolozima će biti lakše proučavanje pronađenog materijala i izvlačenje DNK", istakao je arheolog Li Peri Gal.
Fragmenti ljuske jaja iz ranijih perioda pronađeni su u Davidovom gradu u Jerusalimu i u Cezareji i Apoloniji.
Jaje datira iz vizantijskog perioda
Kompletno jaje je iskopano u ogromnom industrijskom kompleksu koji datira iz vizantijskog perioda od 4.do 7. veka p.n.e. Unutar lokacije arheolozi su pronašli septičku jamu iz islamskog perioda i na njihovo iznenađenje unutra su primetili neobičan predmet.
A complete chicken egg dating back 1,000 years has been unearthed in Yavne, a town in central Israel. A miraculous find for both Israel and the rest of the world.#Archaeology | #Israel | #chicken https://t.co/xplLDpTSgp
— The Jerusalem Post (@Jerusalem_Post) June 9, 2021
Jaje sačuvao otpad
„Pretpostavlja se da je jaje očuvano zbog uslova u kojima je pronađeno, u septičkoj jami koja sadrži mekani ljudski otpad koji ga je sačuvao. Čak i danas jaja retko opstaju u kartonima supermarketa. Neverovatno je pomisliti da je ovo otkriće staro 1000 godina", rekla je arheolog Ala Nagorski, direktorka arheoloških iskopavanja.
"Pilići su u jugoistočnoj Aziji pripitomljeni pre oko 6.000 godina, ali su tek kasnije korišćene u ljudskoj ishrani. Prvobitno su korišćeni u borbama, darivani kraljevima, a neki lepši primerci bili su u drevnim zoološkim vrtovima. Trebalo im je vremena da uđu u ljudsku ishranu", rekao je Li Peri Gal.
Prvi dokazi o gajenju pilića
Jedno od nalazišta gde su prvi put pronađeni dokazi o gajenju pilića su u helenističkom nalazištu Mareša u Izraelu, koje je staro 2.300 godina.
Piletina je predstavljala važan deo prehrane starih Jevreja, a kasnije i starih muslimana, koji nisu mogli da jedu svinjetinu.
„Porodicama je bila potrebna gotova zamena za protein koja ne zahteva hlađenje i konzerviranje, a pronašli su je u jajima i pilećem mesu", rekao je Peri Gal.
Jaje pronađeno u Dafni je puklo kada je uzeto sa lokacije, ali je vraćeno u prvobitno stanje u laboratoriji za organsku hranu.
U septičkoj jami pronađeni su i neki drugi predmeti, uključujući tri koštane lutke
Iskopavanja su izvedena u okviru projekta izgradnje novog naselja u Dafni, jer izraelski zakon zahteva da svi građevinski projekti budu praćeni iskopavanjem.