Да би задржали беспрекорно медицинско стање, астронаути примењују посебан режим исхране, базиран управо на руској традицији, а неке од ових савета можете да примените и ви
Алге и сушени инсекти - тако ће, по мишљењу научника, изгледати оброк на Међународној космичкој станици у блиској будућности. Космонати нису одушевљени таквом перспективом, али дијетолози тврде: овај протеинско-витамински мени ће помоћи освајачима свемира да издрже екстремна преоптерећења.
Прочитајте још: Ко је Валентина Терешкова, жива легенда Русије? Прва жена која је летела у свемир, а лик њене ћерке красио је омот свима познате ЧОКОЛАДЕ
Док јела од буба и цврчака још увек нису постала део обичног ручка посаде МКС, нутриционисти различитих држава састављају јеловник за своје космонауте у складу са националним традицијама. Американци шаљу својим земљацима на орбиту колу и бекон, Јапанци - суши, Италијани - лазању, а Руси - боршћ и ситни сир. Осим тога, руски космонаути такође конзумирају пуно биљних чајева и тинктура који чувају њихово здравље током многомесечног свемирског лета.
Американци у свемир шаљу колу и бејкон, Јапанци суши, Италијани лазању, а Руси боршч.
Космичка кухиња
Свемир мирише на роштиљ - тако тврде чланови посаде МКС који су спроводили излазке ван космичке летелице. Научници објашњавају: извор ове ароме су производи распада звезда, комета и метеора. У суседним галактикама су пропорције кисеоника и угљеника другачије па и мирис различитих делова свемира није исти: понегде подсећа на карамелу, а понегде и на мућак.
Не изгледа, али је укусно Фото: Руски травар
У самој свемирској станици, као и у сваком дому, често мирише на нешто укусно: код Италијана на кафу, код Руса на боршћ, а код Француза чак и на тартуфе. У сваком одељку МКС се спремају традиционална јела, а недељом међународни тим прави заједнички ручак.
Храна више није у тубама, него вакуум-кесама.
Космонаути добијају готову храну, али не у тубама - оне су отишле у историју и сада се користе само за напитке и течна јела. Сада се храна за космонауте пакује у вакуум-кесе. У Русији производњом таквих намирница бави се Бирјулевска експериментална фабрика. Космичку храну може да купи и обичан човек: она се продаје у планетаријумима.
Храна као лек
Ма колико да је здрав члан посаде МКС, у свемиру је изложен екстремним преоптерећењима.Током дугог лета имуни систем слаби и здравље се погоршава. Негативне промене се догађају у целом организму: због одсутства гравитације ремети се циркулација крви, атрофирају мишићи и зглобови, а кости губе нормалну тврдоћу и постају ломљиве.
Космонаути стално имају главобољу и несаницу.
Мањак кисеоника изазива сталну главобољу, раздражљивост и несаницу, што може да доведе и до депресије. Али најопаснији непријатељ космонаута је радијација: сваки члан посаде добија прекомерну дозу зрачења, која провоцира рак.
Јуриј Гагарин током првог лета у свемир добио је за ручак пире од кисељака, паштету од џигерице и сок од црне рибизле. Кисељакје веома популарна у Русији трава, коју често додају у различита јела, посебно у супе.
Гагарин је пред лет јео пире од кисељака ипаштету од џигерице и пио сок од црне рибизле.
Ако човек редовно једе кисељак, он никад неће патити од авитаминозе и анемије. Кисељак подстиче варење, побољшава рад јетре, има противоупално и антитоксичко дејство. Џигерицаје богат извор витамина А - за добар вид.
Црна рибизла је моћан природан антиоксиданс, јача имунитет, избацује из организма слободне радикале и смањује негативан утицај радијације. Захваљујући витамину Ц она ствара колаген који је значајан за структурни материјал у костима, лигаментима, тетивама и хрскавици.
Извор снаге
У поређењу са јеловником савремених руских космонаута ручак Гагарина је био веома скроман. Данас чланови посаде МКС-а имају бољи избор јела него у елитном ресторану.
Прочитајте још: Скину одећу са себе, па се међусобно ШИБАЈУ КОПРИВАМА: Постоји РАЗЛОГ зашто се води БИТКА
Сваког јутра на орбити, као и у свакој руској кући, за доручак се служи каша од овса или од хељде.
Хељда је једна од најздравијих житарица на свету која замењује месо, млеко и јаја. Хељда даје снагу организму, повећава издржљивост и побољшава тонус мишића.
Овас су у Русији вековима користили и као храну, и као лек. Овсена каша је лако сварљива, садржи пуно хранљивих материја, снабдева организам енергијом и појачава имунитет.