Ново, интригантно, истраживање открива ноћни сјај на небу изнад Марса који се види голим оком, као и импликације тог открића за будућа истраживања и научно разумевање Марсове атмосфере.
У новом открићу везаном за Црвену планету, мисија ExoMars Trace Gas Orbiter Европске свемирске агенције (ЕСА) идентификовала је нежнозелени сјај на ноћном небу Марса видљив људском оку. Светлост у поларним подручјима, посматрана између висина од 40 до 60 километара током марсовске зиме, сугерише потенцијалну видљивост за будуће истраживаче на површини Марса.
Планетарни научник Жан-Клод Жерар са Универзитета Лијеж у Белгији истиче значај овог неочекиваног открића и наглашава да је оно неочекивано и занимљиво за будућа путовања на Црвену планету.
Ноћни сјај, чест феномен у атмосферама планета и других тела у Сунчевом систему, резултат је рекомбинације атома у молекуле на ноћној страни, које притом емитују фотоне. На Земљи се ноћни сјај појављује као слојеви зелене, златне и црвенкасте светлости. Друге планете показују варијације, попут инфрацрвеног на Венери и ултраљубичастог на Јупитеру.
Марс, претходно познат по инфрацрвеном и ултраљубичастом ноћном сјају, сада открива и голом оку видљив ноћни сјај. Жерар и његове колеге анализирали су податке с Trace Gas Orbiter-а, откривајући видљиво ноћно светло на јужном полу током марсовске зиме. Тај сјај произлази из комбинације транспортованих атома кисеоника који стварају дикисеоник (О2), притом емитујући видљив сјај, наводи се у часопису Нејчр Астрономи.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ