Резултати су показали да су студенти запамтили више речи када су их понављали другој особи него када су их тихо изговарали само за себе.
На основу најновијег истраживања, доказано је да понављање речи или реченица другој особи обезбеђује већи меморијски подстицај него само изговарање наглас онога што желите да запамтите.
Како би тестирали ову теорију, истраживачи су наложили групи од 44 студента да читају низ речи из речника уз четири различита услова. Прво да их прочитају тихо, само за себе, да их понове тихо померањем усана, затим да их изговоре гласно и на крају да их гласно кажу другој особи.
Прочитајте још: Списак НАЈПРОДАВАНИЈИХ ИГРАЧАКА у историји: Деци су још увек занимљиве
Резултати су показали да су студенти запамтили више речи када су их понављали другој особи него када су их тихо изговарали само за себе.
Главни истраживач Виктор Буше, професор на Катедри за лингвистику Универзитета у Монтреалу, објаснио је да покретање наших усана и осећај вибрирања гласних жица помаже да се створе чулне и моторне референце у нашем мозгу.
Међутим, додао је и то да је ефекат када директно некоме понављате оно што желите да запамтите много бољи јер се поред сензомоторних аспеката повезаних са вербалним изражавањем мозак повезује и са мултисензорним информацијама.
Прочитајте још: Колико су добре МАСКЕ ЗА СПАВАЊЕ: Много могу да помогну
Резултат свега тога је да се боље памте чињенице које се изговарају наглас другој особи.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ