Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
ПРВИ

НИЈЕ БЕОГРАД: У овом граду у Србији појавио се ПРВИ КЛАВИР, али и СТАКЛЕНИ ПРОЗОРИ и не само то! (ФОТО)

Први нежни клавирски тонови у Србији, нису се зачули у данашњој престоници Београду, али ни у некадашњој престоници Крагујевцу.

1612278914_Sabac.jpg
Фото: Принтскрин / Yоу Тубе / Србија у кадру
Oglas

У питању је један други град, који се сместио на обали реке Саве. То је Шабац. 

Шабац је богата варош на граници двају царстава која се и именом "Малог Париза" могла назвати. То је варош која се и Капијом Јевропе може звати, варош која корача подједнако са Београдом, штавише у много чему и предњачи…

Овако је немачки географ и путописац, Феликс Каниц, описао изглед шабачке вароши у коју је дошао за време Јеврема Обреновића.

Прочитајте још: "Хоћемо ли у Шабац на вашар" - ХОЋЕМО! Откривамо које све ТАЈНЕ крије ова манифестација (ФОТО/ВИДЕО)

Најмлађи брат кнеза Милоша Обреновића у марту 1816. године постао је обор-кнез Шабачке нахије када му је било само 26 година.

Јеврем Обреновић је био један од најученијих људи тадашње Србије, с тога не чуди што је за кратко време Шабац постао "први град у Србији".

Први конак
Поред свих "првих" ствари које су се појавиле у Шапцу, ту је и први конак, чији творац је Јеврем Обреновић. Уз јутарњу кафу на доксату свог конака прелиставао је европске новине. Јевремова страст су биле и књиге. Великани европске књижевности често су били тема разговора у конаку, чији је иницијатор био Господар Јеврем.

У овом мачванском граду су постављна прва стакла на прозорима, уведени су први кревети по европским стандардима, отворена је прва апотека, улице су прављене под правим угловима, а у калдрмисаним улицама су пролазили и први фијакери…

Прочитајте још: Знате ли шта је РЕНКА? Свакодневно користимо тај ПРЕДМЕТ, а ШАПЧАНИ за њега имају ПОСЕБАН НАЗИВ

Са префиксом који упућује на посебност и јединственост, Шабац се може похвалити и тиме што су се баш у овом граду први пут чули најлепши клавирски тонови.

Захваљујући Јеврему Обреновићу, који је за своју ћерку Анку наручио клавир, Шабац постаје, у то време, савремени европски град.

Први клавир стигао је из Сомбора (тадашња Аустроугарска), како се наводи, а са њим у Шабац је стигао и учитељ музике Јосиф Шлезингер, који је подучавао Јевремеову ћерку.

Прочитајте још: Како је настала изрека Само слога Србина спасава? Предање досеже до СВЕТОГ САВЕ, а има ПОСЕБНО ЗНАЧЕЊЕ

Мали Париз, како још називају Шабац, поред тога што је у многим стварима предњачио и био први, изнедрио је и бројне значајне личности, књижевнике, лекаре, научнике, спортисте, певаче...

Несумњиво, Шабац је град који вреди видети и открити његове тајне. А када откријете све чари овог чивијашког града, увећ ћете му се враћати.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas