Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Који град је добио ПРВИ КЛАВИР У СРБИЈИ? Није Београд

Први нежни клавирски тонови у Србији нису се зачули ни у највећем Београду, ни у тадашњој престоници Крагујевцу већ у једном потпуно другом граду.

1633960447_Depositphotos_26613107_S.jpg
Фото: Депосит
Oglas

Први клавир у Србији

- Шабац је богата варош на граници двају царства која се и именом ‘Малог Париза’ могла назвати. То је варош која се и Капијом Јевропе може звати, варош која корача пођеднако са Београдом, штавише у много чему и предњачи… - овако је немачки географ и путописац Феликс Каниц описао изглед шабачке вароши за време заповедања Јеврема Обреновића овим местом од 1816. до 1831. године.

Најмлађи брат кнеза Милоша Обреновића у марту 1816. године постао је обор-кнез Шабачке нахије када му је било само 26 година. За разлику од свог брата који је био неписмен, Јеврем је био један од најученијих људи тадашње Србије, па не чуди што је ускоро Шабац постао “први град у Србији”. Ту су постављна прва стакла на прозорима, уведени су први кревети по европским стандардима, отворена је прва апотека, улицама се провезао први фијакер…

Прочитајте још: “ШТА ЋЕ МИ ЖИВОТ БЕЗ ТЕБЕ ДРАГИ”: Иза Силваниног чувеног хита крије се прича о њеној НАЈВЕЋОЈ ПАТЊИ

Ипак, од свега овога, вероватно је најинтересантније било допремање првог клавира кога је Јеврем купио својој ћерки Анки. Како девојка не би сама пребирала по нотама, 1829. године Јеврем је из Сомбора довео учитеља музике Јосифа Шлезингера да је подучава.

И тако… док се у Београду још свирало на гуслама и двојницама у Шапцу су се зачули први нежни тонови са клавира.

Каква је ученица била Анка и да ли је била талентована, остало је непознато. Ипак, зна се да је постала једна од најученијих Српкиња свих времена чији су преводи постали први књижевни радови једне жене у Србији.

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas