Сматрало се да је „Атланта” заувек изгубљена, али сто тридесет година стара олупина тог брода коначно је откривена на дну језера Супериор у САД, близу границе са Канадом.
Чудесно добро очувана олупина брода се налази у мутним дубинама, на око 200 метара испод површине језера, према наводима из Историјског друштва Великих језера, чији су је чланови и открили.
Олупина брода пронађена је захваљујући трагању уз сонар, а претражена је огромна површина дна језера.
Носећи товар угља, „Атланта” је потонула током олује 4. маја 1891. док ју је вукао пароброд „Вилхелм”.
Не само да је пукло уже за вучу већ су се покидала и једра „Атланте”, што ју је оставило на милост и немилост олуји.
Прочитајте још: НУМЕРОЛОЗИ ОБЈАШЊАВАЈУ ЈЕЗИВУ СТАТИСТИКУ: Зашто је број 11 баксузнији од броја 13?
Седмочлана посада укрцала се у чамац за спасавање и веслала сатима док није стигла у спасоносну станицу Крисп поинт. Приликом искрцавања, чамац се преврнуо и само су два члана безбедно стигла до обале.
„Детаљни извештаји о олупини потичу из сведочења преживелих које је забележила америчка Служба за спасавање, сада Обалска стража", рекао је Кори Едкинс из Историјског друштва Великих језера.
Према Брусу Лину, извршном директору Друштва, ретке су олупине бродова који се могу јасно идентификовати након оволико времена. Олупина је посебно добро очувана захваљујући хладним водама језера Супериор.
Прочитајте још: Чак 80 одсто испитаника наседа на ОВАЈ трик психолога: Да ли можете да решите МОЈСИЈЕВУ ИЛУЗИЈУ?
Преживели су рекли да су се сва три јарбола поломила током олује, наводи, а слике бродолома поткрепљују те тврдње.
Табла са именом „Атланте”, међутим, остала је скоро нетакнута.
Едкинс је рекао да постоје музеји који желе да направе изложбу о овом броду, али и објаснио да је незаконито узимати било шта из олупине осим ако се не поседује посебна дозвола. Друштво за сада сматра да би најбоље решење било да се олупина „не омета" и да остане на дну језера.