Многи од нас некада помисле да су стварно превише сенилни и погубљени, када схвате да се већ други пут враћају у просторију да узму нешто што су заборавили пре изласка из куће.
Сигурно вам се сто пута десило да сте заборавили да понесете кључеве, или нешто друго што вам је јако потребно, а некима се и дешава да у тренутку забораве где су уопште кренули.
Научници са познатог и признатог Универзитета Нотр Дам спровели су истраживање у којем су открили да су за све крива – врата!
Прочитајте још: СРБИ чули и одмах РЕЗЕРВИСАЛИ: Овај хотел поседује СЕРТИФИКАТ КОВИД 19, а ево шта то ЗНАЧИ
Експеримент у виртуелном окружењу
Наиме, психолози Габријел Радвански, Сабина Кравиц и Андреа Тамплин су овај експеримент спровели тако што су двема групама дали да играју видео игру у којој су се кретали помоћу типки са стрелицама.
Они су у игрици прилазили столовима на којима су се налазили разни предмети, а њихов задатак је био да их однесу са једног на други, а на сваком наредном се налазио нови предмет.
Ти столови су се налазили или у истој или у различитој соби, а удаљеност коју су учесници прелазили до сваког била је једнака. Исто тако, предмете су носили у виртуелној торби, али нису могли да их виде.
Повремено су их испитивали о томе да ли знају који предмет носе, а њихови одговори су били спорији и непрецизни кад су пролазили кроз врата и ишли у нову собу.
Прочитајте још: ЖИВОТ УЗБУДЉИВИЈИ ОД ФИЛМСКОГ: Ово је СРПСКИ ШПИЈУН по коме је настао ЏЕЈМС БОНД (ВИДЕО)
Експеримент у стварном окружењу
Радвански је одлучио да са колегама спроведе овај експеримент и у реалном окружењу. Задаци су били готово једнако постављени као и у видео игрици.
Просечна удаљеност између столова у свим собама, била је једнака, али виртуелне торбе су биле замењене кутијама за ципеле. На овај начин учесници нису могли у њих да вире и виде о ком је предмету реч, због чега варање није било могуће.
Крајњи резултати су били готово идентични експерименту у виртуелном свету, само што је разлика између ове две групе у стварности била изразито велика: Испитаници који су пролазили кроз врата како би дошли до стола и одложили предмет лошије су одговарали на питање о томе који предмет носе него они који су предмет носили у истој соби.
Прочитајте још: ОВО је једина ЖЕНА коју је погодио МЕТЕОРИТ, али се од тога ОБОГАТИО њен КОМШИЈА!
Да ли су крива врата?
Дефинитивно је да је тзв. доорwаy еффецт, односно “ефекат прага”, доказао како пролазак кроз врата “брише” нашу меморију. Али да ли је заиста проблем у вратима или је људима лакше да запамте ствари у просторији у којој су добили информације? Да би одбацили ову претпоставку, психолози су извели и трећи експеримент.
Тада су поједини пролазили кроз једна врата да би ушли у нову просторију, а затим су се враћали у претходну просторију кроз друга врата. Према претпоставци о лакшем памћењу ствари на местима на којима се добијају информације, повратак у просторију у којој су узели предмет требао је да им врати сећање, али није.
Прочитајте још: ДРУШТВЕН, доминантан или ИСКРЕНИ ОСМЕХ? Научите да их ПРЕПОЗНАТЕ
Ефекат прага, у ствари, говори о томе како на памћење не утиче само то колико обраћамо пажњу на нешто или се трудимо да запамтимо. Мозак чува информације све до оног тренутка док не процени да нам више не требају, па их замењује новим. Да није тако, наш ум би био затрпан великом количином информација, коју не бисмо могли да “сваримо”
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ