Богородица је на свет донела Спаситеља, а погледајте колико је година тада имала
Богородица, мајка Исуса Христа, увек је на иконама и сликама приказана као веома млада жена. О њеном животу у народу постоје разне приче, али једно је сигурно - одабрана је да буде посебна жена. Међутим, увек је постојало питање колико година је имала када се породила и донела на свет Спаситеља.
Рођење Богородице
По хришћанском веровању, рођење Богородице, Деве Марије, није било уобичајено. Она је унапред проречена, најпре од Бога: јер ће "семе женино сатрти главу змије" (1 Мој 3,15), а онда и од старозаветних пророка, у многим пророчанствима. Рођена је од Богом изабраних родитеља, Јоакима и Ане (они у почетку брака нису имали деце, па су много туговали, јер се неплодност код Јудеја сматрала као срамота), који су се одликовали чистим, светим и праведним животом, и који су потекли из два, Богом издељена рода јеврејског народа: царског Давидовог и првосвештеничког Ароновог. Богородица је рођена у Назарету, у Галилеји (Лк 1,26-27), а њено име Марија, које је некад носила и Аронова сестра (2 Мој 15,20), било је сасвим уобичајено и бројно у време рођења Господа Исуса Христа.
Посебна жена
Јасно је да је Марија била изванредна жена. Као прво, заиста је разумела шта значи жртвовати се ради Божје воље. Очигледно у то време нико, укључујући ни њу саму, није очекивао да ће се Месија родити од девице. Због тога је питала анђела Габриела како ће носити Месију кад није у браку и није полно активна (Лука 1, 34). Знала је да ће прихватање трудноће од Бога изазвати превирања и бол њој и њеним најмилијима, али је послушно прихватила Божји план за свој живот, пише Нови живот.
"У шестоме месецу посла Бог анђела Габриела у галилејски град именом Назарет к девици зарученој с мужем који се звао Јосип из дома Давидова; а девица се звала Марија. Анђео уђе к њој и рече: “Здраво, милости пуна! Господин с тобом!” На ту се реч она смете и стаде размишљати какав би то био поздрав. Но анђео јој рече: “Не бој се, Маријо! Та нашла си милост у Бога. Ево, зачет ћеш и родити сина и наденут ћеш му име Исус. Он ће бити велик и зват ће се Син Свевишњега." (Лука 1, 26-32)
Марија је можда била збуњена анђеловим поздравом и очито престрашена, јер је анђео наставио говорећи јој да се не боји, да ће зачети и родити сина којег ће назвати Исус. Марија је поставила сасвим нормално питање: “Како то може бити, јер ја не познајем мужа?” Није га познавала по питању брачне интиме. Нен одговор не указује на сумњу или неверицу у поруку, као што је то учинио Захарија (Лука 1, 18), већ на недоумицу у погледу начина испуњења.
Без обзира на све што је анђео рекао, Марија одговара с чистом вером и послушношћу рекавши:
"Ево службенице Господње, нека ми буде по твојој речи!" (Лука 1, 38)
Веридба са старцем Јосифом
Заручили су је ради чувања девичанства са старцем Јосифом, који је био сиромашан тесар, али праведан и поштен, потомак краља Давида. Био је Богом означен да је чува и да буде хранитељ Господа Исуса Христа. Православно учење ο Богородици посебно наглашава чињеницу њеног девичанства. Грчки термин αίπαρβενία (увек дјева) јавља се први пут код Св. Игњатија Богоносца (†106), од кога ће бити преузет од стране целокупне патристичке традиције, да би се њиме означило зачеће Исуса Христа без човековог посредништва, већ силом Духа Светога, пише Википедија.
Колико је Богородица била стара кад је родила Исуса Христа?
Библија не наводи колико је Марија имала година када је родила Исуса. Не постоје ни историјски документи који наводе Маријину доб у време када се Исус родио. Упркос томе, можемо изнети неке разумне претпоставке на темељу онога што су јеврејски обичаји били у то доба.
Већина хришћанских историчара претпоставља да је у време Исусова рођења имала око 15-16 година. Према тадашњим јеврејским обичајима, млада би се жена могла верити с младићем већ у доби од 12 година, иако се испуњење њиховог брака обредом и физичком интимом може догодити неколико месеци или чак неколико година касније.
Често се претпоставља да се Јосип оженио касно у животу, јер је готово сигурно да је умро када је Исус започео своју службу. Овај закључак извлачимо из низа библијских записа у којима је Јосип био видљиво одсутан. Када се Исус преселио у Кафарнаум, с њим су били његова мајка и браћа, али не и отац (Иван 2, 12). Још је значајније то што је Исус, док је био на крсту, наложио апостолу Ивану да се брине о Његовој мајци, а Марији је рекао да се према Ивану односи као према сину.
И Маріја і Јоѕір ѕу увек били послушни Богу, нарочито када је живот біо тежак. Заједно су пролазілі кроз ѕіромаштво, невоље и проблеме … Но с љубављу су одгајали Исуса.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ