Српска православна црква сутра обележава празник – Полагање појаса Пресвете Богородице
Реч је о празнику посвећеном једној од хришћанских реликвија – појасу, који је по предању припадао мајци Исуса Христа – Богородици Марији. Појас је исплела, наводно, од камиље длаке сама Богородица, чува се у светогорском манастиру Ватопед и представља једину драгоценост сачувану из живота Христове мајке.
Прича каже да је након Богородичине смрти, Свети Тома у гробу пронашао само појас – све што је од Мајке Божије остало након њеног успења. Он га је узео и чувао га као реликвију до краја живота.
И сам појас је имао занимљиву историју – у првим вековима чуван је у Јерусалиму, да би у 4. веку био пренет у Кападокију. Потом је стављен у златни ковчег и донет у Цариград где није вађен све до времена Лава Мудрог.
Тада је, према предању, излечио царицу Зои којој тадашњи лекари нису могли да пронађу лека, а она је у знак захвалности Пресветој Богородици златним концем извезла цео појас који је тако добио свој данашњи изглед.
Полагање појаса Пресвете Богородице се као званичан црквени празник прославља од средине 12. века.
У нашим крајевима овај необични празник највише поштују жене и парови који не могу да имају деце. Они на данашњи дан одлазе у цркве и манастире посвећене Богородици јер се верује да ће им молитве донети потомство. Има и оних који овај празник прослављају као крсну славу.
Појас био и код кнеза Лазара
Богородичин појас је упркос старости, премештањима и повременим крађама остао сачуван све до данашњих дана. Светиња се више пута делила на делове и налазила у разним земљама, за њу су ратовали и носили је са собом у битке као гарант победе.
Појас се налазио у Цариграду све до 12. века када је после пораза цара Исака од бугарског цара Асама 1185. године украден и пренесен у Бугарску.
У 14. веку судбина Богородичиног појаса преплела се са судбином нашег народа. Наиме, реликвија је доспела у посед кнеза Лазара који ју је брижно чувао.
Управо је српски владар био тај који је појас, заједно са комадом Часног крста, поклонио хиландарском манастиру Ватопед.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ