Уколико се мучите да смршате, можда треба да се фокусирате на хормон глади, када га блокирате, тежина ће почети да спада сама од себе.
Да ли вежбате, покушавате да се храните здраво, али тежина никако да спадне? Или можда педантно бројите калорије, али вам је доста сталног осећаја глади и жудње за слаткишима? Нова истраживања научника не остављају никакву сумњу - неки од нас имају генетски програмирану склоност да добијају на тежини. Хормони одређују, између осталог, метаболичке процесе, брзину сагоревања калорија и, пре свега, колико смо гладни.
На срећу, развојем медицине све више утичемо на наше тело. Сада су истраживачи утврдили да се ниво једног од хормона глади - грелина - смањује као резултат интензивног вежбања. Проверите шта да радите да бисте лакше и брже смршали.
Шта је грелин и за шта је одговоран?
Грелин је хормон који се производи у ћелијама желуца, назива се хормоном глади јер је одговоран за подстицање апетита. Његови задаци такође укључују смањење лучења инсулина и регулисање метаболизма угљених хидрата и липида. Такође је одговоран за процес производње масних ћелија. Стално високи нивои грелина отежавају одржавање оптималне тежине.
Грелин такође није савезник током дијета за мршављење. У случају калоријског дефицита, хормон глади шаље сигнал мозгу о претњи и потреби за складиштењем масног ткива. То може бити повезано са успоравањем метаболизма, а након што је губитак тежине завршен, често резултира јо-јо ефектом. Механизам производње грелина и лептина (хормона ситости) поремећен је код људи који су гојазни и имају проблема са спавањем.
Нова истраживања научника показују како да инхибирате лучење грелина
Научници са Универзитета Вирџиније у Шарлозвилу спровели су истраживање на женама и мушкарцима, које је показало да интензивне физичке вежбе могу значајно да смање ниво грелина у телу. А тај ефекат се у већој мери јавља код жена.
То значи да, на пример, исцрпљујући тренинг од сат времена на траци за трчање не само да сагорева калорије и ускладиштено масно ткиво, већ и ефикасно блокира хормон глади неколико сати након његовог завршетка. Испоставило се да умереније вежбе (нпр. тренинг издржљивости) не смањују концентрацију грелина и могу чак допринети њеном благом повећању. Ауторка студије др Кара Андерсон са Универзитета Вирџинија наглашава да вежбе по мери могу бити прави лек у борби против вишка килограма и гојазности.
Како да смањите ниво грелина на друге начине?
1. Једите доручак богат протеинима
Ниво грелина у телу зависи од многих других фактора. Концентрација овог хормона је највећа између 22 и 4 сата ујутру. Истраживања су показала да се хормон глади смањује ако за доручак једемо много протеина, а мање угљених хидрата и масти. Такође треба доручковати што је пре могуће након устајања из кревета, иначе ће грелин почети брже да расте.
2. Избегавајте скокове глукозе
Висок ниво глукозе такође стимулише лучење грелина. Због тога треба избегавати једноставне шећере и у своју исхрану укључити велике количине влакана. Такође је кључно јести оброке редовно на свака 3-4 сата.
3. Избегавајте стрес и довољно спавајте
Недостатак сна и висок ниво кортизола (хормона стреса) јесу још један фактор који повећава ниво хормона глади. Физичка активност је и ваш највећи савезник у борби против стреса. Омогућава вам да регулишете ниво кортизола до краја дана и побољшава ваше расположење подржавајући лучење допамина и серотонина (хормона среће).
Сенса
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ.