Да ли верујете да је ово могуће?
Како ББЦ преноси, тим научника се окупуо током истраживања над 87-годишњим пацијентом, који има епилепсију.
Током неуролошког снимања, пацијент је претрпео срчани удар- и како студија наводи, приказао неочекиване активности мозга који умире.
Откривено је да у последњих 30 секунди ''пре и после'', мождани таласи овог човека су наводно показали исту активност као током сна, или присећања на успомене. Мождана активност као ова, могу сугерисати да је финални приказ живота, потенцијално могућ у последњим тренуцима, наводи тим истраживача објављених у ''Фронтиерс ин Агинг Неуросциенце''.
Прочитајте још: Када се човек нађе између два живота дешавају се следеће ствари: Ево где душа одлази после смрти
Фото: Схуттерстоцк
Др. Ајмал Земар, коаутор студије, рекао је да је његов тим случајно дошао до првог икада снимка мозга који умире, наводи ББЦ.
- Ово се десило тотално случајно, нисмо планирали да урадимо овај експеримент нити да уснимимо ове сигнале, рекао је Др.Замар
На питање, да ли је могуће добити увид у време проведено са вољеним особама и друге срећне успомене, он је одговорио следеће:
- Када бих могао да ускочим у филозофску стварност свега, спекулисао бих да уколико би мозак имао флешбек, вероватно би вас подсетио на добра времена, пре него на лоше ствари. Али, оно што је меморисано, било би другачије за сваку особу.
Прочитајте још: 12 мало познатих КАРМИЧКИХ ЗАКОНА који ће вам променити живот
Фото: Схуттерстоцк
Др. Зимер, неурохирург на Универзитету у Луисвилу, рекао је да 30 секунди пре него што је пацијентово срце стало
да допрема крв у мозак, његови мождани таласи пратили су исти ритам као када изводимо високо когнитивне задатке, као што су: концентрација, сањање, или призивање успомена. Ово се према његовим речима, наставило 30 секунди након што је срце престало да куца- тачка у којој се проглашава смрт.
Ова студија покреће питање, када се у ствари живот завршава: када сцре престане да куца, или када мозак престане да функционише?
- Постоји нешто мистично и спиритуално у вези целог овог ''близу смрти'' искуства. А открића попут овог- су тренуци за које научници живе, закључио је Зимер.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ